Jadalnia

Projekty jadalni bez wątpienia powinny uwzględniać zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Wybór odpowiednich mebli oraz dodatków, a także kolorystyki pasującej do konkretnej koncepcji pozwoli stworzyć eleganckie wnętrze. Jak zaprojektować jadalnię i co wziąć pod uwagę aranżując to wnętrze?

Funkcjonalna jadalnia – aranżacje w kuchni i salonie
Dawniej jadalnia zazwyczaj urządzana była w oddzielnym pomieszczeniu, dziś jednak coraz chętniej prostokątny lub okrągły stół dopasowany do konkretnej aranżacji wstawiany jest do przestronnej kuchni lub salonu. Taka aranżacja jadalni ma swoje niewątpliwe zalety – sprawdza się w małych mieszkaniach i domach, a ponadto pozwala stworzyć dużą przestrzeń, gdzie cała rodzina może wspólnie spędzać czas. Ważne jest jednak, aby zadbać o spójną stylistykę – dzięki temu jadalnia w kuchni bądź salonie będzie tworzyła harmonijny wystrój.

Piękna jadalnia – galeria pomysłów

Wystrój jadalni nie może pominąć najważniejszych elementów, a więc stołu i krzeseł. Jak dobrać je do konkretnego wnętrza? W tym przypadku warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. W małej jadalni lepszym rozwiązaniem może okazać się okrągły stół, do którego wystarczy dobrać odpowiednie krzesła wpisujące się wystrój. Jeśli do dyspozycji mamy bardziej przestronne pomieszczenie, warto zdecydować się na stół rozkładany lub też prostokątny. Oczywiście trzeba też wybrać model pasujący do całej koncepcji – drewniane meble sprawdzą się niemal w każdej stylizacji, o ile ich design będzie wpisywał się w aranżację.

Niebanalna jadalnia – inspiracje w różnych stylach

• Jadalnia skandynawska. Taka aranżacja jadalni opiera się na jasnej kolorystyce i wykorzystaniu materiałów naturalnych. Świetnie więc sprawdzą się białe drewniane meble uzupełnione o kolorowe dodatki – barwne dekoracje do jadalni ożywią wnętrze i sprawią, że wyglądać ona będzie znacznie ciekawiej.

• Jadalnia w stylu klasycznym. Wystarczy zobaczyć dostępne w Internecie zdjęcia wystroju jadalni klasycznej, aby zauważyć, że często w tego typu aranżacjach wykorzystywane są drewniane meble, klasyczne krzesła i piękne elementy dekoracyjne, jak np. ozdobna lampa nad stołem.

• Jadalnia glamour. Krzesła glamour to zazwyczaj tapicerowane meble z charakterystycznymi pikowaniami. Nad eleganckim stołem musi znaleźć się bogato zdobiona lampa wisząca, która oczywiście nie jest jedyną dekoracją jadalni w stylu glamour – całość musi sprawiać wrażenie przepychu i luksusu. W takich aranżacjach często też wykorzystuje się elegancką biel i czerń.

• Jadalnia w stylu prowansalskim. Jasna kolorystyka uzupełniona o pastelowe odcienie oraz drewniane meble, które nierzadko są celowo postarzane, to cechy charakterystyczne aranżacji jadalni w stylu prowansalskim. Całość tworzy piękne i przytulne wnętrze.

• Jadalnia rustykalna. Wystrój jadalni w stylu rustykalnym przypadnie do gustu miłośnikom przytulnych wnętrz. W takich aranżacjach nie może zabraknąć drewnianych mebli oraz dekoracji, które przywodzą na myśl spokojny domek za miastem. Świetnie prezentować się będą na tle jasnych ścian.

• Jadalnia w stylu industrialnym. Industrialne jadalnie również wyposażane są w drewniane meble, jednak w tym przypadku należy wybierać modele o surowym designie. W takich aranżacjach doskonale sprawdzą się też szafki metalowe bądź też łączące metal i drewno. Będą one doskonałym uzupełnieniem ścian z cegły czy betonowej podłogi, a więc elementów, które są chętnie wykorzystywane w tego typu aranżacjach. Jadalnia w stylu loft wygląda świetnie w otwartej kuchni lub salonie o takim samym wystroju.

Przeczytaj więcej

Wyświetlaj:

AranżacjeInspiracje
1077 wyników