Pokoj dziecka

Aranżacje pokoju dziecięcego zazwyczaj charakteryzują się bogactwem kolorów, wiele jednak zależy od wieku właściciela tego pomieszczenia. Nieco inaczej powinniśmy urządzić pokój dla niemowlaka, a inaczej dla malucha lub starszych dzieci. Szukasz ciekawych pomysłów na pokoje dla dzieci? Ten tekst może być dla ciebie inspiracją!

Pokój dziecięcy dla niemowlaka

Mogłoby się wydawać, że aranżacja pokoju dla dziecka w wieku niemowlęcym nie powinna sprawiać większych problemów. Mały człowiek ma jednak swoje potrzeby, stąd też w jego pokoiku powinno znaleźć się wygodne łóżeczko, szafa na ubrania i akcesoria niezbędne podczas pielęgnacji, a także przewijak. Oprócz tego do pokoju niemowlaka warto wstawić wygodny fotel, który przyda się podczas karmienia. A jak powinien wyglądać wystrój pokoju dziecięcego? Kolorowe obrazki na ścianie, białe meble oraz pastelowe barwy to najbezpieczniejszy wybór. Pokoik niemowlaka można też pomalować na ciekawy odcień lub zdecydować się na tapetę i pięknym wzorze. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku odpowiedni dobór kolorów – wesołe barwy ożywią aranżację pokoju dla dziecka.

Jak urządzić pokój dziecka w wieku przedszkolnym
Pokoje dla dzieci kilkuletnich z całą pewnością powinny być kolorowe! Z niebieskimi, różowymi czy zielonymi ścianami doskonale komponować się będą białe meble, ale nie tylko – szafka czy toaletka dla dzieci w pastelowych odcieniach również sprawdzi się doskonale. Projekt pokoju dla dzieci w wieku przedszkolnym powinien ponadto uwzględniać wygodne miejsce do zabawy, warto więc wyposażyć pomieszczenie w niewielki stolik z krzesełkami, szafki do przechowywania zabawek oraz miękki dywan, na którym maluchy będą się mogły komfortowo bawić. Obrazki na ścianie, namiot, czy hamak doskonale uzupełnią aranżację pokoju dziecięcego. Ciekawym pomysłem jest też łóżko piętrowe, pod którym można stworzyć strefę zabawy.

Młodzieżowy pokój dziecięcy – aranżacje dla starszaków
Jeśli urządzamy pokój dla dziecka w wieku nastoletnim, warto wziąć pod uwagę sugestie samego właściciela tego pomieszczenia. Młodzież zazwyczaj ma już swoje określone zainteresowania i własną wizję na osobistą sypialnię, dlatego aranżacja pokoju dziecięcego powinna być dopasowana do konkretnych oczekiwań. Zarówno dzieci w wieku szkolnym, jak i nastolatki powinny mieć wygodne miejsce do nauki. Optymalnym wyborem będzie białe biurko, które pasuje zarówno do wystroju w stylu nowoczesnym, jak i modnych w ostatnim czasie aranżacji skandynawskich. Oczywiście wiele zależy od koncepcji – w niektórych wnętrzach lepiej sprawdzą się np. drewniane lub też ciemne meble. Pamiętajmy też o szafkach do przechowywania oraz pojemnej szafie na odzież – dzięki temu pokój dziecięcy dla nastolatka będzie w pełni funkcjonalny.

Jak urządzić pokój dziecięcy dla rodzeństwa?
Aranżacja pokoju dziecięcego dla rodzeństwa wymaga przemyślanego projektu. W pomieszczeniu należy bowiem wygospodarować przestrzeń dla każdego z mieszkańców. W przypadku młodszych dzieci należy zadbać o strefę do zabawy – kolorowe lub białe mebelki, barwny dywan, pastelowe odcienie i obrazki na ścianie doskonale sprawdzą się w takiej aranżacji. A jak urządzić pokój dla dzieci w wieku szkolnym? Tutaj należy zadbać nie tylko o strefę do spędzania wolnego czasu, ale również do nauki. Dobrym pomysłem jest duże biurko, które zapewni wygodę każdemu z dzieci. Jeśli ilość miejsca na to pozwala, można też ustawić dwa oddzielne meble. Doskonałym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym dla rodzeństwa jest piętrowe łóżko – sprawdzi się ono zwłaszcza w niedużych pomieszczeniach, gdzie trzeba maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń.

Przeczytaj więcej

Wyświetlaj:

AranżacjeInspiracje
340 wyników