Salon

Projekt salonu może sprawiać szczególnie dużo trudności ze względu na fakt, że pomieszczenie to bez wątpienia jest najbardziej reprezentacyjnym w domu – to właśnie tu przyjmujemy gości i spędzamy wspólnie czas z rodziną. Nie masz pomysłu na salon? Zobacz ciekawe projekty i zainspiruj się do stworzenia eleganckiego i funkcjonalnego pokoju dziennego.

Urządzamy salon – jakie kolory warto wybierać?
Najbezpieczniejszy pomysł na aranżację salonu to z pewnością pomalowanie ścian na biało. Dzięki temu stworzymy neutralne tło dla pięknych mebli i eleganckich dodatków. Ten kolor sprawdzi się też w każdym stylu, optycznie powiększy mały salon, a w dużym pomieszczeniu stanie się bazą zarówno do aranżacji skandynawskich, jak i nowoczesnych czy glamour. Oczywiście planując wystrój salonu można sięgnąć także po inną kolorystykę, jednak biel jest z pewnością najbardziej neutralna.

Stylowy salon – jak wybrać kanapę?
Ani mały, ani duży salon nie może obyć się bez wygodnego narożnika bądź eleganckiej sofy. Tapicerowane meble są nie tylko funkcjonalne, ale też będą ciekawą ozdobą w aranżacji salonu. Warto więc kanapę wybrać zależnie od założonej koncepcji. Przykładowo szary narożnik doskonale sprawdzi się zarówno w salonie nowoczesnym, jak i klasycznym czy industrialnym, zaś turkusowa sofa może ożywić pomieszczenie urządzone w stylu skandynawskim. Urządzanie salonu wymaga podjęcia kilku ważnych decyzji, a wybór kanapy jest jedną z najważniejszych.

Elegancki salon z kuchnią lub jadalnią
Obecnie najbardziej modny salon to ten połączony z kuchnią bądź jadalnią. Duże otwarte przestrzenie szczególnie dobrze wpisywać się będą w styl nowoczesny, jednak rozwiązanie to chętnie wykorzystywane jest także w innych aranżacjach. Projekt salonu z kuchnią lub jadalnią powinien więc uwzględniać wystrój obu pomieszczeń – w przeciwnym razie zamiast pięknego pomieszczenia uzyskamy efekt chaosu. Udana aranżacja salonu z innymi wnętrzami pozwoli stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń idealną do wspólnego spędzania czasu.

Piękny salon – inspiracje z dekoracyjną ścianą
Stylowy salon będzie prezentował się jeszcze lepiej z odpowiednio dobraną dekoracją ściany. Możliwości jest całkiem dużo, jednak nie każda z nich sprawdzi się we wszystkich stylach. Przykładowo cegła kojarząca się głównie ze stylem industrialnym będzie dobrze wyglądać także w salonie skandynawskim, jednak kamień dekoracyjny na ścianie to opcja wykorzystywana głównie w aranżacjach nowoczesnych. Podczas projektowania salonu warto zwracać na tę kwestię szczególną uwagę.

Dość uniwersalnym pomysłem na dekorację ściany w salonie jest tapeta albo fototapeta. W tym przypadku wystarczy po prostu wybrać wzór pasujący do konkretnej aranżacji. W salonie glamour idealnie sprawdzą się eleganckie ornamenty, zaś w wystrój salonu skandynawskiego doskonale wpisywać się będzie geometryczny prosty wzór. Warto jednak pamiętać, że kolory powtarzające się na tapecie oraz w innych elementach wyposażenia salonu bądź dekoracjach tego pomieszczenia pozwolą uzyskać bardziej spójną aranżację.

Elegancki salon – aranżacje ze stylową podłogą
Mogłoby się wydawać, że podłoga to ten element wyposażenia wnętrza, na jaki nie zwracamy specjalnej uwagi. Warto jednak pamiętać, że to jeden z najbardziej istotnych elementów aranżacji salonu i każdego innego pomieszczenia. Jaką podłogę wybrać do salonu? Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest z pewnością drewno, które pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i do stylu klasycznego czy skandynawskiego. Podobnie jak białe ściany, może ono stać się neutralną bazą całego projektu salonu.

Oczywiście drewno to nie jedyne rozwiązanie. W strefie wypoczynku warto położyć piękny dywan, który sprawi, że wnętrze nabierze bardziej przytulanego charakteru. Planując wystrój salonu możemy pod uwagę wziąć także wykładzinę, a także inne materiały, jak np. modny w ostatnim czasie beton, czy płytki podłogowe. Dzięki nim stylowy salon będzie wyglądał oryginalnie, a całe wnętrze wyda się ciekawsze. Jeśli więc nie wiesz jak urządzić salon, sięgnięcie po tego typu materiały może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Przeczytaj więcej

Wyświetlaj:

AranżacjeInspiracje
1439 wyników