Schody

Aranżacja schodów wewnętrznych ma kluczowe znaczenie dla wygody ich użytkowania. Odpowiedni wybór szerokości, materiału, z jakiego zostały wykonane czy kształtu decyduje o tym, czy będzie się z nich korzystało komfortowo. Warto jednak oprócz kwestii praktycznych wziąć pod uwagę także estetykę. Szukasz pomysłu na schody wewnętrzne? Poznaj nasze wskazówki i wybierz idealne rozwiązanie do swojego domu!

Projekty schodów wewnętrznych w holu
W wielu domach i mieszkaniach najwygodniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie schodów w korytarzu. Dzięki temu nie zajmują one miejsca w innych pomieszczeniach, z których często korzystają domownicy, a więc np. w salonie. Decydując się na taką lokalizację należy dobrać szerokość stopni czy barierkę do konkretnej aranżacji. Szerokie schody w holu sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach, a ażurowa balustrada z metalu będzie dodatkową dekoracją. W ciasnych wnętrzach lepiej sprawdzą się wąskie schody zajmujące jak najmniej miejsca.

Eleganckie schody – projekt w salonie
Pomysł na schody wewnętrzne w salonie sprawdza się w sytuacji, kiedy w przedpokoju jest za mało miejsca. Chętnie też korzystają z tego rozwiązania osoby decydujące się na nowoczesny wystrój mieszkania. O czym pamiętać wybierając schody w salonie? Przede wszystkim o odpowiednim ich umieszczeniu. W małych pokojach dziennych zdecydowanie lepiej jest wybrać schody kręte lub dwubiegowe. Zajmują one mniej miejsca, stąd też lepiej sprawdzą się w ciasnych wnętrzach. Aby wizualnie prezentowały się lekko, warto konstrukcję uzupełnić o szklaną balustradę lub prostą barierkę.

Modne schody z różnych materiałów

Aranżacje schodów wewnętrznych wykonanych z drewna mogą kojarzyć się z wystrojem klasycznym, jednak ten materiał broni się w każdym stylu, wystarczy tylko dobrać odpowiednie balustrady. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na barierkę z tralkami, zwolennicy nowoczesnych aranżacji chętnie wybierają model bez balustrady lub z balustradą szklaną, a osoby szukające schodów pasujących do wystroju prowansalskiego lub rustykalnego dobierają do nich barierkę z drewna. Bardzo ciekawym pomysłem są też schody metalowe, najlepiej dywanowe. Lekka konstrukcja z pewnością nie przytłoczy wnętrza i doskonale pasować będzie do różnych aranżacji.

Drewno i metal to oczywiście nie jedyne materiały jakie można wykorzystać projektując schody wewnętrzne. Ciekawym rozwiązaniem jest m.in. szkło. Szklane schody prezentują się bardzo oryginalnie i nowocześnie, a w połączeniu z samonośną konstrukcją robią niesamowite wrażenie. Osoby chętniej wybierające klasyczne rozwiązania w aranżacji wnętrz mogą zdecydować się na schody z marmuru lub nie mniej wytrzymałego konglomeratu. Sprawdzą się one we wnętrzach urządzonych w stylu glamour, klasycznych czy nowoczesnych i dobrze komponuje się z nimi zarówno balustrada drewniana, jak i szklana.

Eleganckie schody wewnętrzne - inspiracje z dekoracyjną ścianą
Przestrzeń ponad schodami warto wykorzystać jako dekorację. Możliwości jest naprawdę dużo, wystarczy tylko dobrać odpowiednie materiały pasujące do konkretnego pomieszczenia. Aranżacja schodów wewnętrznych dzięki temu pozostanie spójna i podkreśli wystrój. Schody industrialne czy nowoczesne pięknie komponować się będą m.in. z cegłą na ścianie. Ciekawym pomysłem jest też tapeta – schody dywanowe bez balustrady lub ze szklaną barierką nie zasłonią pięknego wzoru, dlatego warto rozważyć taki model. Ponieważ tapety dostępne są w wielu wzorach, bez problemu znajdziemy coś pasującego do konkretnej koncepcji.

Jeśli chodzi o wewnętrzne schody, aranżacje powinny być dopasowane do konkretnego stylu. Są one istotnym elementem wyposażenia, dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na ich funkcjonalność, ale też zadbać o wygląd wpisujący się w wystrój salonu lub holu. Projekt schodów powinien więc uwzględniać nie tylko ich kształt, szerokość czy materiał, z jakiego zostały wykonane, ale również balustradę i znajdująca się nad nimi ścianę. Dopracowana pod każdym względem aranżacja idealnie wpisywać się będzie w wystrój mieszkania czy domu.

Przeczytaj więcej

Wyświetlaj:

AranżacjeInspiracje
257 wyników