Przejdź do treści
otwarty aneks kuchenny w salonie

4 pomysły na urządzenie małej kuchni

Urządzenie małej kuchni może być nie lada wyzwaniem. Każda kuchnia powinna być wyposażona przynajmniej w minimum sprzętu AGD, który pozwoli nam na przechowywanie i obróbkę żywności, a także, choćby najmniejszą strefę zmywania. Ustawienie niezbędnego wyposażenia na przestrzeni kilku metrów kwadratowych w taki sposób, aby kuchnia zachowała swoją funkcjonalność, ale była również miejscem estetycznym w naszym mieszkaniu, może przyprawić o ból głowy. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię w bloku, zapoznaj się z naszą listą naszych pomysłów.

Zrezygnuj z rzeczy zbędnych

Jeśli naszym zadaniem jest aranżacja małej kuchni na 4m2 musimy być gotowi do poświęceń. Naprawdę mała przestrzeń będzie wymagała decyzji o tym, co koniecznie musi się w niej znaleźć, a z czego można zrezygnować. Pomysłem do rozważenia jest na pewno wyposażenie niewielkiej przestrzeni kuchennej w meble na wymiar albo ustawienie aneksu w zabudowie. Kluczową sprawą w czasie urządzania małej kuchni jest maksymalne wykorzystanie ścian. Trudno będzie w takim przypadku wziąć pod uwagę meble bez górnych szafek. Taka decyzja pozbawiłaby nas potrzebnej przestrzeni przechowywania żywności i zastawy stołowej. Wszystkie drobne urządzenia powinniśmy również umieścić wewnątrz naszych szafek, tak aby blaty pozostały wolne. Odciąży to na pierwszy rzut oka aranżację kuchni.

otwarta mala biala kuchnia

Biała kuchnia będzie optycznie powiększać każde małe pomieszczenie

Zobacz podobne:

mala biala kuchnia z drewnianym blatem

W białej kuchni dobrze będzie prezentował się drewniany blat

Wybierz jasną kolorystykę

Małe pomieszczenia zyskają nieco na przestronności, jeśli zrezygnujemy z jaskrawych lub ciemnych kolorów. Zdecydujmy się na jasne, neutralne odcienie ścian lub mebli kuchennych. Dobrą inspiracją będą tutaj aranżacje kuchni w stylu prowansalskim. Także skandynawska mała kuchnia będzie bardzo modnym pomysłem. Wybór ciemnych czy jaskrawych barw będzie optycznie pomniejszał i tak małą przestrzeń. Oczywiście, jeśli potrafimy nieco poeksperymentować, nawet grafit może być dobrym wyborem do niewielkiego wnętrza, jeśli stworzy wrażenie głębi. Bezpieczne będzie jednak urządzanie małej kuchni na biało, w odcieniach szarości czy beżu.

aneks kuchenny z czerwonymi frontami w salonie

Jasna kuchnia nie jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli otworzymy ją na salon, możemy z powodzeniem nadać aranżacji nieco koloru

Zobacz także
Projekty aranżacji z szarymi ścianami w kuchni

A może mała demolka?

Jednym ze sposobów na optyczne powiększenie małej kuchni albo na ułatwienie jej urządzenia, może być powiększenie wejścia do niej bądź wyburzenie części ścian działowych. Otwarcie kuchni na salon pozwoli nam łatwiej dostosować wyposażanie kuchni i bardziej kreatywnie wykorzystać ustawienie mebli kuchennych. Pozostawienie jednej ze ścian będzie miało też praktyczny wymiar: powstrzyma odgłosy powstające w czasie gotowania, a także zmniejszy rozprzestrzenianie się zapachów po mieszkaniu, zwłaszcza tych, których trudno się pozbyć. Takie rozwiązanie może też w ciekawy sposób optycznie powiększyć nasz salon albo nadać jego aranżacji większej głębi. Przekonują o tym zdjęcia małych kuchni.

mala otwarta kuchnia styl skandynawski

Jeśli mamy możliwość powiększenia lub wyburzenia wejścia do kuchni, możemy otrzymać dodatkową przestrzeń dla naszej aranżacji

mala kuchnia pod zabudowe z drewniana podloga

Kuchnia otwarta na salon we wnęce pozwoli nam swobodnie przygotowywać posiłki. Aranżacja natomiast nabierze przestronności

Połącz kuchnię z salonem

Jeśli posiadamy naprawdę małą przestrzeń kuchni w mieszkaniu, rozważmy, czy nie lepiej będzie połączyć ją z salonem. Wydzielenie niewielkiej powierzchni na ustawienie aneksu kuchennego w większym pokoju nie będzie tak kłopotliwe, a może to również być z pożytkiem dla całej aranżacji. Aneks w zabudowie w kształcie litery L lub w literę U może w ciekawy sposób zostać wykorzystany do urządzenia aranżacji pomieszczenia dziennego.

otwarty aneks kuchenny w salonie

Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie aneksu kuchennego w salonie

Jeśli zdecydujemy się na urządzenie małej kuchni w salonie, możemy również zastosować ustawienie aneksu kuchennego z wyspą. Będzie to eleganckie rozwiązanie – wyspa może stanowić umowną granicę między przestrzenią pokoju dziennego a przestrzenią kuchenną, a dodatkowo może stanowić blat do spożywania posiłków. Wszystko zależy tu od naszej inwencji i powierzchni, jaką możemy wygospodarować z salonu.

maly aneks w salonie nieduzego mieszkania

Wyspa w aneksie kuchennym salonu może spełniać wiele funkcji. Pozwoli oddzielić strefę kuchenną od salonu. Może być również wykorzystana jako blat jadalni

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

szary aneks kuchenny w salonie
Jak zaprojektować aranżację z aneksem kuchennym w salonie?
Przeczytaj
biala zabudowa do kuchni prowansalskiej
5 pomysłów na urządzenie małej kuchni w mieszkaniu
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się