Przejdź do treści
mala otwarta kuchnia z wyspa

Aranżacja otwartej kuchni – jak oddzielić ją od salonu?

Moda na otwartą kuchnię trwa już od dłuższego czasu i póki co nie wydaje się, aby miała przeminąć. Połączenie tego użytkowego pomieszczenia z salonem z całą pewnością wymaga jednak zastosowania odpowiednich elementów aranżacji. Warto też zaznaczyć w jakiś sposób granicę pomiędzy strefą gotowania, a tą służącą do odpoczynku. Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Wyspa lub półwysep

To jeden z najprostszych sposobów na rozdzielenie obu pomieszczeń, który jednocześnie jest funkcjonalny – w końcu powierzchnię półwyspu lub wyspy można z powodzeniem wykorzystać jako dodatkowy blat kuchenny. Od strony salonu można zaś ustawić krzesła i stworzyć w ten prosty sposób kącik jadalniany, bądź też miejsce pod blatem zagospodarować na przechowywanie umieszczając w nim szuflady. Kuchnia z wyspą jest też bardziej funkcjonalna.

mala otwarta kuchnia z wyspa

Niewielka wyspa oddziela kuchnię od salonu, a przy tym zajmuje mało miejsca

Zobacz podobne:

duza jasna otwarta kuchnia z wyspa

Wyspa w pełni zagospodarowana na przechowywanie – funkcjonalność i estetyka w jednym

Półścianka między kuchnią, a salonem

Nie wiesz jak oddzielić kuchnię od salonu, ale chcesz, by wyznaczona granica była wyraźna? Możesz zdecydować się na półściankę. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie wysoka do sufitu ściana mogłaby przytłoczyć niepotrzebnie wnętrze i sprawić, że wyda się ono jeszcze mniejsze. Przestrzeń przy takiej półściance można w funkcjonalny sposób zagospodarować, dzięki czemu całość będzie komfortowa w użytkowaniu i jednocześnie estetyczna.

otwarta nowoczesna kuchnia z polscianka

Półścianka estetycznie oddziela kuchnię od salonu, a jednocześnie pozwala funkcjonalnie zagospodarować wnętrze

Zobacz także
Projekty aranżacji z szarymi ścianami w kuchni

Barek na pograniczu kuchni i salonu

To kolejne funkcjonalne rozwiązanie pozwalające rozdzielić kuchnię i salon, które jednocześnie prezentuje się bardzo estetycznie. Barek oddzielający strefę gotowania od salonu nie tylko zaznaczy granicę pomiędzy pomieszczeniami, ale też umożliwia rozmowę z gospodarzem, kiedy ten przygotowuje posiłek. Pamiętajmy jednak, aby wybrać meble pasujące do całej aranżacji zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i styl wnętrza. W ten sposób stworzymy harmonijnie skomponowane pomieszczenie.

otwarta kuchnia w stylu skandynawskim z barkiem

Barek umożliwia rozmowę z gotującym gospodarzem, a jednocześnie oddziela kuchnię od salonu

jasna otwarta skandynawska kuchnia z barkiem

Barek, a obok stół – praktyczne oddzielnie kuchni od salonu

Stół oddzielający salon od kuchni

W wielu mieszkaniach trudno wygospodarować oddzielne pomieszczenie na jadalnię, stąd też nierzadko szklany bądź drewniany stół ustawiany jest w nich właśnie w kuchni lub w salonie. W przypadku otwartych pokoi dziennych mebel ten można wykorzystać m. in. jako element oddzielający kuchnię od strefy wypoczynku i przyjmowania gości. Pamiętajmy jednak, aby ustawić go w miejscu umożliwiającym swobodą komunikację pomiędzy pomieszczeniami, a także – by pasował pod względem designu do aranżacji kuchni i salonu.

otwarta kuchnia z salonem i stolem

Stół jest nie tylko praktyczny, ale też oddziela otwartą kuchnię od salonu

nowoczesna otwarta kuchnia z prostokatnym stolem

Stół ustawiony pod ściana zapewnia swobodną komunikację, a jednocześnie stanowi granicę pomiędzy kuchnią a salonem

Stylowe przesłony

Różnego rodzaju przesłony to świetny sposób, aby oddzielić kuchnię od salonu i nieco zasłonić miejsce przygotowywania posiłków. Warto wspomnieć, że tego typu rozwiązania to również ciekawy pomysł na dekorację pomieszczenia. Taki element dobrany odpowiednio do aranżacji całego pomieszczenia świetnie uzupełni wystrój i nada mu bardziej spójnego charakteru. Efekt ten uzyskać można w najłatwiejszy sposób sięgając po wzory powtarzające się również w innych częściach pomieszczenia – jak np. drewno na ścianie w salonie. Jeśli chcemy mieć więcej opcji do wyboru, warto sięgnąć po przesłony ruchome, które w kilka chwil „zamkną” otwartą kuchnię.

jasna nowoczesna kuchnia z salonem

Ażurowa ruchoma przesłona idealnie wpisuje się w aranżację wnętrza

nowoczesna kuchnia w bieli i zieleni

Stylowa przesłona to nie tylko sposób na rozgraniczenie dwóch pomieszczeń, ale też piękna dekoracja

Równie dobrym pomysłem jest nieruchoma przesłona o ażurowym wykończeniu oddzielająca w pełni oba pomieszczenia. Dzięki dekoracyjnemu motywowi pełni ona rolę ozdobną, a jednocześnie zaznacza granicę pomiędzy nowoczesną kuchnią, a salonem. Taki sposób podziału świetnie sprawdzi się w niedużych wnętrzach, gdzie ścianka mogłaby całkowicie zamknąć pomieszczenie i sprawić, że wyglądałoby ono na jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Oczywiście w tym przypadku również dbamy o dobieranie wzorów do aranżacji kuchni i salonu dla uzyskania spójnego i harmonijnego efektu.

otwarta kuchnia za szklana scianka

Szklana ściana z dekoracyjnym motywem to świetny sposób na oddzielenie kuchni od salonu

nowoczesna kuchnia w bieli i drewnie z salonem

Ażurowa ściana świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

jasna kuchnia z wyspa w stylu hampton
Jak zaaranżować kuchnię w stylu Hampton?
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się