Przejdź do treści
schody z ledami w dużym salonie nowoczesnym

Aranżacja stylowego salonu ze schodami

Schody otwarte to brew pozorom często stosowane rozwiązanie, zwłaszcza w małych mieszkaniach i domach. Z zamkniętej klatki schodowej nierzadko rezygnuje się także w przypadku nowoczesnych aranżacji, gdzie otwarta przestrzeń stanowi swego rodzaju cechę charakterystyczną. Jak urządzić salon ze schodami? Zobacz ciekawe pomysły.

Estetyczny i funkcjonalny salon ze schodami

Urządzając salon ze schodami należy wziąć pod uwagę m.in. fakt, że to pomieszczenie należy z pewnością do najczęściej używanych w ciągu dnia przez domowników, dlatego należy umieścić je w takim miejscu by nie zaburzały funkcjonalności pokoju dziennego. Schody na środku salonu wyglądają efektownie, jednak to rozwiązanie sprawdzi się tylko w przestronnych pomieszczeniach. W tych mniejszych zdecydowanie praktyczniej będzie je umieścić przy ścianie.

schody z ledami w dużym salonie nowoczesnym

W tym pomieszczeniu schody otwarte na salon umieszczone zostały w miejscu, które nie zaburza komunikacji

Zobacz podobne:

białe schody na piętro w salonie nowoczesnym

Białe schody na piętro nie tylko są funkcjonalne, ale też doskonale wpisują się w nowoczesny styl aranżacji

Schody otwarte na salon dopasowane pod względem stylistycznym

Schody w salonie siłą rzeczy stanowią jeden z elementów wystroju tego wnętrza. Konieczne jest więc dopasowanie ich do konkretnej aranżacji. Wybór odpowiedniej balustrady, materiału, z jakiego zostaną wykonane stopnie i poręcz, a wreszcie samej konstrukcji w dużej mierze decydować będzie o uzyskanym efekcie. W nowoczesnych i minimalistycznych salonach doskonale sprawdzą się schody wspornikowe, gdzie stopnie mocowane są w ścianie. Cała konstrukcja jest bardzo lekka i z całą pewnością nie przytłacza wnętrza. Zależnie od preferencji można dodać do nich szklaną balustradę lub też z niej całkowicie zrezygnować

drewniane schody jednobiegowe ze szklaną balustradą w salonie

Schody wspornikowe ze szklaną balustradą doskonale pasują do nowoczesnego wystroju salonu

drewniane schody bez balustrady w salonie

Drewniane schody bez balustrady wyglądają niezwykle efektownie – idealne do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych

W aranżacjach klasycznych czy w stylu glamour doskonale prezentować się będą drewniane schody zabiegowe w salonie. Odpowiednio umieszczone nie zajmą zbyt wiele miejsca, za to z pewnością podkreślą elegancki charakter wystroju. Jaka barierka pasuje do klasycznych schodów? W tym przypadku dobrym wyborem będzie drewniana balustrada z poręczą i tralkami. Jeśli lubimy bardziej dekoracyjne rozwiązania, warto zdecydować się np. na dekoracyjną metalową balustradę z drewnianą poręczą, która również świetnie pasuje do klasycznych wnętrz.

drewniane schody skrętne z balustradą w salonie

Te piękne drewniane schody za balustrada doskonale pasują do klasycznych aranżacji

drewniane schody dębowe z balustradą w salonie

Dekoracyjna balustrada to dodatkowa ozdoba w urządzonym klasycznie salonie

Zobacz także
Aranżacje salonu z zastosowaniem ściany z białej cegły

Jak zaprojektować mały salon ze schodami?

Małe pomieszczenia bywają trudniejsze w aranżacji ze względu na ograniczoną przestrzeń. Urządzając nieduży pokój dzienny szczególną uwagę należy więc zwrócić na wybór odpowiedniego modelu – wówczas schody na piętro nie będą przeszkadzały i nie spowodują, że niewielka przestrzeń stanie się mało funkcjonalna. Jak więc zaaranżować takie pomieszczenie? Rozsądnie jest przestrzeń pod schodami w pełni wykorzystać. Można więc ustawić tam meble dopasowane do całej aranżacji, np. biblioteczkę albo wygodną sofę, bez której trudno wyobrazić sobie salon. Inna propozycja to niewielkie schody spiralne – również zajmują niewiele miejsca, a decydując się na dekoracyjną balustradę zyskujemy dodatkową ozdobę wnętrza. Kręcone schody w małym salonie należy oczywiście dobrać do stylu aranżacji.

drewniane schody bez balustrady w małym salonie

W małym salonie przestrzeń pod schodami warto w pełni wykorzystać

małe białe schody kręte otwarte na salon

Te białe kręte schody otwarte na salon świetnie sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach

Zabudowa schodów w salonie

Otwarte schody to oczywiście nie jedyne rozwiązanie do salonu. Jeśli zechcemy oddzielić je nieco od pokoju dziennego, warto zdecydować się na zabudowę. Nie musi to być jednak solidna ściana. Bardzo ciekawą propozycją jest np. szkło – nie przytłacza ono wnętrza, ale doskonale sprawdzi się w roli elementu oddzielającego schody w salonie od strefy wypoczynku. Innym pomysłem, który warto wziąć pod uwagę, jest też ażurowa ścianka dekoracyjna pasująca doskonale zwłaszcza do aranżacji nowoczesnych. Nieco podobnym rozwiązaniem będzie ścianka utworzona ze stalowych prętów która jednocześnie spełni funkcję balustrady zapewniającej bezpieczne użytkowanie schodów – idealna do wnętrz urządzonych nowocześnie.

drewniane schody ze szklaną balustradą

Szklana ścianka dobrze prezentować się będzie w salonie nowoczesnym

drewniane schody z balustradą ze stalowych linek

Ażurowa ścianka ze stalowych prętów doskonale sprawdzi się jako element oddzielający schody od salonu

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

sciana z cegly w duzym salonie
Aranżacje z wykorzystaniem ściany z cegły w salonie
Przeczytaj
duzy nowoczesny salon z turkusowym naroznikiem
6 pomysłów na salon szaro-turkusowy
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się