Przejdź do treści
mala zabudowana kuchnia w szarosciach

Praktyczne rozwiązania na urządzenie małej kuchni

Mała kuchnia to dla każdego projektanta wnętrz prawdziwe wyzwanie. Pomieszczenie trzeba zaaranżować w taki sposób, aby nie tylko było praktyczne i spełniało swoją funkcję, ale też prezentowało się estetycznie. Jeśli nie wiesz jak zagospodarować małą kuchnię i jakie rozwiązania warto wykorzystać podczas urządzania tego wnętrza, ten artykuł może stać się dla Ciebie inspiracją.

Małe kuchnie – jak urządzić problematyczne wnętrze?

Osoby zajmujące się profesjonalnie aranżacją wnętrz doskonale wiedzą, że podczas urządzania niewielkich pomieszczeń warto sięgać po rozwiązania, które optycznie je powiększą. Jednym z nich jest wykorzystanie jasnej kolorystyki. Jeśli więc zastanawiasz się jak urządzić kuchnię małą, a zarazem wąską, wybierz białe meble i jasne ściany oraz podłogi. Taka kolorystyka sprawi, że nawet nieduża kuchnia optycznie zyska na objętości, a ponadto będzie wyglądać bardziej świeżo. Nie lubisz monochromatycznych wnętrz? Zdecyduj się na podłogę z kolorowych płytek lub dekoracyjną ścianę nad blatem. W połączeniu z jasnymi meblami z pewnością nie przytłoczą wnętrza, a dodatkowo będą stanowić ciekawy element dekoracyjny.

mala kuchnia z bialymi meblami i jasna podloga

Jasna kolorystyka to najlepszy wybór do małych kuchni

Zobacz podobne:

mala kuchnia z bialymi meblami i ceglana sciana

Białe meble świetnie prezentować się będą na każdym tle – tu kolorowa podłoga i ceglana ściana ożywiają wnętrze

Jak umeblować małą kuchnię – sprzęt ukryty w zabudowie

Małe kuchnie często są otwarte na salon. W takich pomieszczeniach szczególną uwagę należy przykładać do estetyki i najlepiej wybierać rozwiązania ułatwiające utrzymanie czystości. Świetnym pomysłem w takich wnętrzach są więc sprzęty AGD do zabudowy. Jeśli więc zastanawiasz się jak urządzić bardzo małą kuchnię, pomyśl o tego typu meblach – gładkie fronty skutecznie ukryją lodówkę, piekarnik czy zmywarkę, a jednocześnie stworzą jednolitą powierzchnię, która nie będzie przytłaczać wnętrza. Dobrze jest zdecydować się na jasną kolorystykę, a więc np. białe bądź szare fronty z drewnianymi blatami. Tak zaaranżowane pomieszczenie optycznie zyska na przestronności i będzie prezentować się estetycznie.

mala zabudowana kuchnia w kawalerce

Zabudowana kuchnia z gładkimi białymi meblami sprawdzi się nawet w małej kawalerce

mala zabudowana kuchnia w szarosciach

Zabudowana kuchnia świetnie prezentuje się również w szarościach i drewnie

Zobacz także
Jak urządzić kuchnię glamour?

Otwarta mała kuchnia – jak urządzić pomieszczenie połączone z salonem?

W małych mieszkaniach problemem bywa ograniczona powierzchnia. Zamiast więc wydzielać strefę gotowania za pomocą wyspy, warto pomyśleć o jej całkowitym otwarciu. Jednorzędowe kuchnie doskonale sprawdzają się w niedużych wnętrzach, gdzie dodatkowe meble mogłyby sprawiać wrażenie ciasnoty i negatywnie wpłynąć na wygodę użytkowania tego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, aby wykorzystane meble pod względem kolorystyki bądź stylu dobrze się ze sobą komponowały tworząc harmonijną całość. Nie wiesz jak urządzić małą kuchnię? Zdjęcia dostępne w Internecie czy w czasopismach o aranżacji wnętrz mogą być świetną inspiracją.

mala otwarta kuchnia z drewniana podloga

Mała otwarta na salon bądź jadalnię kuchnia doskonale sprawdzi się w niedużych mieszkaniach

mala otwarta kuchnia w ksztalcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L umożliwia wykorzystanie całej dostępnej powierzchni

Jak zaprojektować małą kuchnię?

Odpowiednio dobrane meble znacznie wpływają na to, czy mała kuchnia będzie wygodna w użytkowaniu i estetyczna. Przy ograniczonej ilości miejsca liczy się zagospodarowanie dostępnej powierzchni w taki sposób, aby zapewniała wygodę podczas przygotowywania posiłków i odpowiednio dużo szafek do przechowywania żywności czy zastawy stołowej. W małych mieszkaniach często też brakuje oddzielnego pomieszczenia, które można zagospodarować na jadalnię. Jak połączyć wszystkie te funkcje w niedużej kuchni? Warto zastanowić się nad zamówieniem mebli na wymiar, które będą w pełni dostosowane do konkretnego wnętrza. Dobrze jest też sięgać po pomysłowe rozwiązania – wyspa w kuchni może jednocześnie pełnić funkcję stołu, zaś ława przy stole z praktycznymi szufladami to dodatkowe miejsce na przechowywanie.

mala jasna kuchnia z wyspa

Wyspa pełniąca jednocześnie funkcję stołu to świetne rozwiązanie do małych kuchni

mala otwarta kuchnia w bieli

Jasne meble, pełna zabudowa i praktyczna ława z szufladami – idealne połączenie do małej kuchni

 

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

duza kuchnia w szarosciach z wyspa
Praktyczne porady na urządzenie kuchni
Przeczytaj
kuchnia z jasnymi meblami i szara sciana
Jak wybierać kolory ścian do kuchni?
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się