Przejdź do treści
strefa zabawy w pokoju rodzenstwa

Jak urządzić wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki?

Najkorzystniejszą sytuacją jest ta, kiedy można w domu lub mieszkaniu wygospodarować oddzielne prywatne pomieszczenie dla każdego z domowników. Bardzo często zdarza się jednak, że ze względu na ograniczony metraż konieczne jest stworzenie wspólnej sypialni dla rodzeństwa. Zazwyczaj aranżacja pokoju dla dwóch dziewczynek bądź dwóch chłopców nie sprawia większych trudności, a więcej problemów nasuwa urządzenie pokoju dla chłopca i dziewczynki. Co zrobić, aby pomieszczenie było funkcjonalne i wygodne?

Pokój dla chłopca i dziewczynki z łóżkiem piętrowym

Osoby zastanawiające się jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki, który nie należy do największych, powinny wziąć pod uwagę rozwiązania pozwalające maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Jednym z nich jest wstawienie do pokoju dziecięcego piętrowego łóżka. W ten sposób można lepiej zagospodarować miejsce w pomieszczeniu i zaaranżować je stylowo i funkcjonalnie zarazem. Dobrym pomysłem na rozdzielenie strefy prywatnej każdego z dzieci jest sięgnięcie po pościel o różnych wzorach.

pokoj dla rodzenstwa z lozkiem pietrowym

Piętrowe łóżko świetnie pasuje do aranżacji pomieszczenia i jest jednocześnie funkcjonalne

Zobacz podobne:

jasny pokoj dla rodzenstwa z lozkiem pietrowym

Pościel o różnych wzorach to świetny sposób na podkreślenie prywatnej strefy każdego z dzieci

Pokój dla chłopca i dziewczynki razem – miejsce do nauki

Dzieci w wieku szkolnym powinny mieć miejsce do nauki z wygodnym blatem i krzesłem na odpowiedniej wysokości. Podczas aranżowania przestrzeni do odrabiania lekcji koniecznie należy pamiętać również o właściwym oświetleniu. Aby zapewnić odpowiednie warunki do poszerzania wiedzy w domu, ważne jest wygospodarowanie miejsca dla każdego z dzieci. Jeśli więc tylko pozwala na to aranżacja, warto zdecydować się na oddzielne biurka – dzięki temu rodzeństwo nie będzie sobie nawzajem przeszkadzało podczas nauki.

pokoj rodzenstwa z oddzielnymi biurkami

Piętrowe łóżko pozwoliło wygospodarować więcej miejsca na dwa biurka

Aranżując pokój dla dwójki dzieci – chłopca i dziewczynki, z całą pewnością należy maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. W pomieszczeniach, które są wąskie, zazwyczaj nie ma odpowiednio dużo miejsca na wstawienie dwóch oddzielnych biurek, stąd też w takich pokojach najlepiej jest postawić na większe ciemne lub białe biurko ze wspólnym blatem. Dzięki temu każde z dzieci będzie mieć odpowiednio dużo miejsca do nauki i odrabiania lekcji, a jednocześnie cała przestrzeń zostanie funkcjonalnie wykorzystana.

pokoj rodzenstwa ze wspolnym biurkiem

Biurko z jednym wspólnym blatem świetnie sprawdzi się w wąskich pomieszczeniach

 

Zobacz także
Jak urządzić pokój dla dziesięciolatki?

Mały pokój dla chłopca i dziewczynki – inspiracje

W małych pokojach dla rodzeństwa dodatkowym utrudnieniem jest ograniczony metraż. W takich sytuacjach najlepiej jest więc sięgnąć po jasną kolorystykę, dzięki której wnętrze wydaje się większe. Istotne jest też, aby wybrać meble pozwalające maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Piętrowe białe łóżko z szafkami do przechowywania sprawdzi się w takiej sytuacji doskonale. Przestrzeń prywatną każdego z dzieci można zaś podkreślić stosując odpowiednią kolorystykę – wówczas nawet małe wnętrze prezentować się będzie świetnie.

pokoj chlopca i dziewczynki z pietrowym lozkiem

Odpowiednie meble pozwolą w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń

Pokój dziecięcy dla chłopca i dziewczynki ze strefą zabawy

Aranżując wspólny pokój dla rodzeństwa powinniśmy pamiętać również o tym, by pomieszczenie w pełni odpowiadało na dziecięce potrzeby. W przypadku nieco starszych pociech należy więc zadbać o strefę do nauki, maluchy zaś potrzebować będą miejsca do zabawy. Przyda się więc niewielki stolik, hamak lub namiot, który dzieci będą mogły wykorzystać podczas spędzania wolnego czasu. Kolorowe ściany uzupełnią wnętrze.

pokoj rodzenstwa ze strefa do zabawy

W pokoju maluchów nie może zabraknąć miejsca do zabawy

strefa zabawy w pokoju rodzenstwa

Niewielki namiot świetnie sprawdzi się jako element strefy do zabawy w pokoju rodzeństwa

Miejsce do przechowania

Aby ułatwić utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym, niezbędne są praktyczne półki i zamykane szafki do przechowywania zabawek i innych drobiazgów. Ciekawym pomysłem jest sięgnięcie po meble, których fronty zostały pomalowane farbą tablicową – dzięki temu maluchy zyskają dodatkowy element, który mogą wykorzystać podczas zabawy. Pojemne szuflady umieszczone na wysokości dostępnej dla dzieci posłużą zaś do przechowywania drobniejszych zabawek. W tak zaaranżowanym pokoju utrzymanie porządku nie powinno sprawić żadnych trudności!

pokoj rodzenstwa z szafkami do przechowywania

W tak urządzonym wnętrzu każda zabawka znajdzie swoje miejsce

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…
Szablon-studio

Urządzenie wspólnego pokoju dla chłopca i dziewczynki może okazać się łatwiejsze niż myślimy. Warto zastanowić się, co lubią nasze dzieci i wybrać coś, co będzie podkreślać indywidualność danego dziecka. W tym celu warto zwrócić uwagę na szablony lub naklejki na ścianę, które są różnorodne – jest w czym wybierać. 🙂

Szukasz pomysłów?

jasny pokoj z szarosciami dla dwoch dziewczynek
Jak urządzić pokój dla dwóch dziewczynek?
Przeczytaj
tipi w bialym pokoju dzieciecym
Pomysły na dodatki do pokoju dziecięcego
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się