Przejdź do treści
nowoczesna szklana balustrada schodowa

Jak wykorzystać nowoczesną balustradę na schody w aranżacji wnętrza?

Schody i klatka schodowa na pewno sprawiają najwięcej trudności w aranżacji wnętrza. Nie dość, że przestrzeń wokół nich najczęściej jest nieregularna (zwłaszcza gdy wyposażone są w spocznik), to jeszcze mamy do dyspozycji wiele możliwości wyboru materiałów, które będą je stanowić. Dziś pokażemy, jak wykorzystać nowoczesną balustradę schodową w aranżacji wnętrza.

Nowoczesna drewniana balustrada schodowa

Kiedy urządzamy schody w naszym wnętrzu, szczególnie w domu, gdzie mamy wystarczająco dużo przestrzeni, jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, będzie wybór balustrady z drewna, która doskonale nadawać będzie się do rodzinnego, przytulnego wnętrza. Aby jednak sprawić, by nasza aranżacja wyglądała bardziej trendy, możemy zamiast tradycyjnych, drewnianych słupków, zdecydować się na nowoczesną drewnianą balustradę schodową, która stanowić będzie niejako ściankę z drewnianych płyt. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie przy schodach z drewna. Warto zachować wtedy jednakowy kolor obu elementów.

drewniana balustrada schodowa

Nowoczesna balustrada schodowa z drewna może być skonstruowana z jednolitej płyty w tym samym kolorze co schody

Zobacz podobne:

Metalowe balustrady na schody

Ciekawym pomysłem na urządzenie nowoczesnych schodów może być również wykorzystanie metalowej barierki, która będzie inspirować się kształtem sznurowego zabezpieczenia stopni. Sieć cienkich, metalowych słupków dobrze będzie prezentować się zwłaszcza przy schodach dywanowych czy wspornikowych. To rozwiązanie jest szczególnie popularne przy schodach w salonie, kiedy zależy nam na podniesieniu walorów estetycznych wnętrza. Jeśli posiadamy schody jednobiegowe, metalowa barierka może rozciągać się od podłogi do sufitu, co stworzy niepowtarzalny, nowoczesny klimat wnętrza i może być dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na osiągnięciu kontrastu w naszym głównym pomieszczeniu.

nowoczesna balustrada schodowa w salonie

W salonie sprawdzą się metalowe balustrady imitujące barierki sznurowe

Zobacz także
Zalety schodów z konglomeratu

Nowoczesne balustrady na schody… a raczej ich brak

Jeśli szukamy pomysłu na nowoczesną balustradę schodową do salonu, powinniśmy pomyśleć nad zupełną rezygnacją z niej. Współczesne projekty starają się wykorzystywać schody wspornikowe, które stanowią pojedyncze stopnie utrzymujące się dzięki specjalnemu mechanizmowi ukrytemu w ścianie. W takim połączeniu balustrada schodowa niwelowałaby cały efekt, jaki można w ten sposób uzyskać. Jeśli zależy nam na naprawdę nowoczesnej aranżacji powinniśmy zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie. Gdy chcemy zwiększyć wygodę i bezpieczeństwo korzystania z takich stopni, możemy zastąpić balustradę poręczą, którą zamontujemy przy ścianie.

nowoczesne schody bez balustrady

Nowoczesne aranżacje często rezygnują z zastosowania balustrady na schody

nowoczesne schody bez balustrady z poręczą

Balustradę możemy zastąpić poręczą zamontowaną przy ścianie

Bezpiecznie i nowocześnie

Kiedy nie chcemy zrezygnować z balustrady schodowej, bo mogłoby to zagrażać np. zdrowiu dzieci, możemy zdecydować się na równie modne rozwiązanie, które sprawdzi się nawet przy schodach wspornikowych. Mowa oczywiście o nowoczesnych balustradach schodowych ze szkła. Przezroczyste barierki spełnią wszelkie wymogi bezpieczeństwa, a przy tym nie będą skupiać na sobie naszej uwagi, dzięki czemu uzyskamy wymarzony efekt w aranżacji wnętrza. Aby zwiększyć komfort użytkowania takich schodów, możemy połączyć nowoczesną balustradę schodową ze szkła z drewnianą poręczą.

nowoczesna szklana balustrada schodowa

Jeśli zależy nam na nowoczesnej balustradzie schodowej, wykorzystajmy tę z przezroczystego szkła

szklana balustrada schodowa

Aby ułatwić korzystanie z niej, połączmy szklaną barierkę z drewnianą poręczą

Połączenia

Ciekawym sposobem na wykorzystanie walorów estetycznych nowoczesnej balustrady schodowej jest połączenie jej różnych rodzajów. Ciekawie może wyglądać zwłaszcza połączenie drewnianych słupków wzorowanych na sznurowej barierce na schody wraz z surową balustradką metalową. Zestawienie takie na pewno sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, stanowiąc najważniejszą ozdobę wnętrza. Drewniane schody w ciemnym wnętrzu sprawią też, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Jeśli istnieje więc możliwość, próbujmy zestawić ze sobą różne rodzaje zabezpieczenia na schody.

nowoczesne schody z drewna i metalu

Ciekawym pomysłem na nowoczesną balustradę przy schodach może być połączenie różnych materiałów wykończeniowych, np. drewna i metalu

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

schody na piętro z tapetą
Pomysły na aranżację schodów na piętro wewnętrzne
Przeczytaj
schody metalowe na poddasze
Jak zaplanować ciekawą aranżację schodów na poddasze?
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się