Przejdź do treści
cegla przy poreczy schodow

Jak wykorzystać poręcz na schody w aranżacji wnętrza?

Projektowanie klatki schodowej lub schodów w salonie w taki sposób, by zachowały swoją funkcję, a przy tym wyglądały efektownie, jest niezwykle kłopotliwe. Należy zwrócić baczną uwagę na wszelkie możliwe elementy, które możemy wykorzystać dla poprawienia efektów wizualnych. Jak wykorzystać poręcz przy schodach w aranżacji wnętrza? Oto nasze pomysły.

Klasyczne rozwiązania

Poręcze do schodów może stanowić ciekawy element wystroju wnętrza. Jednym z uniwersalnych pomysłów będzie na pewno połączenie balustrady schodowej z dużą, funkcjonalną poręczą, która z jednej strony uzupełni formę barierki, zwłaszcza nowoczesnej, np. ażurowej o intrygującym, dekoracyjnym kształcie. Optymalnym rozwiązaniem będzie tu duża, drewniana poręcz, która sprawdzi się właściwie w każdej aranżacji. Ten rodzaj wykończenia nada naszemu wnętrzu elegancji. Drewniana poręcz przy schodach wpłynie również na samo korzystanie z niej – surowiec ten jest niezwykle przyjemny w dotyku. Takie zabezpieczenie sprawdzi się także przy schodach spiralnych, które bywają kłopotliwe w użytkowaniu ze względu na brak spocznika.

klasyczna porecz przy balustradzie

Drewniana poręcz przy balustradzie będzie optymalnym rozwiązaniem przy schodach każdego rodzaju

Zobacz podobne:

drewniana porecz przy nowoczesnej balustradzie

Drewniana, klasyczna poręcz, sprawdzi się nawet przy nowoczesnych balustradach schodowych

Z akcentem

Kiedy zastanawiamy się, w jaki sposób urządzić aranżację schodów, by poręcz stanowiła jeden z elementów dekoracyjnych, możemy zdecydować się na jej podświetlenie. Prosta, drewniana belka w kolorze dopasowanym do aranżacji wnętrza dobrze skomponuje się z całością, a zastosowanie oświetlenia z diodami ledowymi sprawi, że poręcz przy schodach będzie prezentować się okazale. Ma to również praktyczne zastosowanie, kiedy nie chcemy zapalać światła w pomieszczeniu. Takie projekty będą odpowiednie zarówno na schodach w holu, jak i w salonie. Nie warto jednak stosować światła o zbyt intensywnej barwie. Lepiej, by podświetlenie pozostało dość stonowane i dyskretne. Sama forma belki również nie powinna być w tym połączeniu zbyt ozdobna. Mogłoby to sprawić wrażenie pewnego nadmiaru w środkach dekoracyjnych.

porecze na sciane schodowa z belka led

Poręcz na schodach możemy wyróżnić w aranżacji przez zamontowanie oświetlenia LED

porecz podswietlana na scianie schodowej

Warto zadbać o to, by oświetlenie poręczy schodowej było stonowane

Zobacz także
Pomysły na aranżację schodów na piętro wewnętrzne

Nowoczesne schody i poręcze

Projektanci coraz częściej sięgają po innowacyjne rozwiązania w swoich projektach. Modne w ostatnim czasie stały się stopnie wspornikowe, nieposiadające żadnej barierki czy balustrady, które wyglądają dzięki temu jak zawieszone w powietrzu. Ze względów bezpieczeństwa warto je jednak wyposażyć (właściwie jest to nakazane prawem) w poręcz na ścianę przy schodach, zwłaszcza kiedy stopni jest wiele. W naturalny sposób podkreśli ona kierunek prowadzący na wyższą kondygnację. Taki rodzaj zabezpieczenia wykorzystajmy też przy modnych ostatnio schodach dywanowych, szczególnie zabudowanych. Możemy wybrać tu prostą metalową lub drewnianą belkę, odsuniętą nieco od ściany, tak aby uchwyt był mocny i pewny, gdy nie jesteśmy zabezpieczeni przez dodatkową barierkę od strony pomieszczenia.

porecz przy schodach wspornikowych

Przy schodach wspornikowych warto zadbać o poręcz współgrającą z wystrojem całego wnętrza

porecz przy zabudowanych schodach

Schody dywanowe, niezabezpieczone barierką, warto również wyposażyć w poręcz na ścianie

Użyj materiałów wykończeniowych

Poręcze do ściany przy nowoczesnych schodach możemy zaakcentować inaczej niż tylko przez jej podświetlenie. Ciekawy efekt uzyskamy dzięki zastosowaniu materiału wykończeniowego dla jej podkreślenia. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w aranżacjach industrialnych lub skandynawskich. Drewniane panele lub odkrycie naturalnej struktury ściany z czerwonej cegły może w doskonały sposób udekorować nasze schody, a poręcz zostanie w ten sposób wyeksponowana. Da to niezwykły efekt wizualny. Możemy rozważyć ten środek również wtedy, kiedy urządzamy industrialne schody w salonie. Taki dekoracyjny pas wystarczy właściwie za całą minimalistyczną aranżację, zwłaszcza gdy same stopnie również wykończone są w naturalnym materialne, np. polerowanym betonie. Surowce takie jak cegła, drewno czy beton dobrze ze sobą współgrają właściwie w każdym projekcie aranżacji, dlatego rozważmy ich zastosowanie.

cegla przy poreczy schodow

Pas z naturalnego materiału wykończeniowego może stanowić całość efektownej, minimalistycznej aranżacji schodów

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

spiralne eleganckie schody
Pomysły na aranżację schodów z barierką
Przeczytaj
lekkie nowoczesne schody betonowe
Pomysł na schody betonowe w domu
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się