Przejdź do treści
duzy waski salon podzielony na strefy

Jak zaaranżować długi i wąski salon?

Długi i wąski salon to niemałe wyzwanie aranżacyjne. Trzeba bowiem nie tylko umiejętnie pomalować ściany, aby przywrócić wnętrzu właściwe proporcje, ale też odpowiednio je umeblować. Jak urządzić takie pomieszczenie?

Jak pomalować długi i wąski salon?

Najlepszym sposobem na nadanie pokojowi dziennemu odpowiednich proporcji jest z pewnością wyburzenie ścianki działowej i połączenie salonu z sąsiednim pomieszczeniem. Takie rozwiązanie jednak nie zawsze jest możliwe – wówczas nie pozostaje nic innego, jak zaaranżowanie wnętrza w taki sposób, aby optycznie stało się ono nieco szersze i krótsze. Jak to zrobić? Przede wszystkim malując jego krótsze ściany na ciemniejszy kolor. Dzięki temu cały pokój straci wizualnie na długości. W ostatnim czasie modne są szarości. Wystarczy więc wybrać ciemny odcień tego koloru, by uzyskać zamierzony efekt. Inne rozwiązanie to położenie ciemnej tapety na krótszej ścianie.

waski salon z ciemnoszara sciana

Ciemnoszary kolor na krótszej ścianie nie tylko wygląda stylowo, ale poprawia proporcje wnętrza

Zobacz podobne:

pokoj dzienny z ciemna tapeta

Ciemna tapeta to inny sposób na optyczne wyrównanie proporcji, a zarazem efektowną dekorację

Pionowe pasy – sposób na zbyt długi salon

Pasy poziome optycznie poszerzają, zaś pionowe sprawiają, że pokój wydaje się wyższy i dodatkowo skracają optycznie pomieszczenie. Pomalowanie ściany w taki wzór pozwoli więc uzyskać odpowiedni efekt wizualny, a dodatkowo spowoduje, że wnętrze stanie się ciekawsze. Jeśli salon jest nie tylko wąski i długi, ale dodatkowo jego okno wychodzi na północ, najlepiej jest wybrać kolory jasne – połączenie szarości bądź beżu z bielą jest niezwykle eleganckie, a dodatkowo rozjaśnia pomieszczenie.

salon ze sciana w pasy

Pionowe pasy sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe

pokoj dzienny w stylu klasycznym ze sciana w pasy

Pasy w pastelowych kolorach doskonale uzupełniają klasyczne wnętrze

Zobacz także
Jak ciekawie pomalować ściany w pokoju dziennym?

Eleganckie lustra w wąskim salonie

Innym sposobem na wyrównanie zaburzonych proporcji długiego i wąskiego salonu jest powieszenie lustra na dłuższej ścianie. Dzięki temu wnętrze wyda się szersze, a samo lustro dodatkowo spełni rolę dekoracyjną. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się większe zwierciadła albo kilka luster. Wcale nie trzeba umieszczać ich w bogato zdobionych ramach – prosta oprawa doskonale będzie się prezentować zarówno we wnętrzach urządzonych klasycznie, jak i tych bardziej nowoczesnych.

waski salon z lustrami

Lustra sprawiają, że wnętrze wydaje się większe, a dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną

Podział na funkcjonale strefy

Długi wąski salon może sprawiać trudności w umeblowaniu. Ponieważ jednak takie pomieszczenie bardzo często wykorzystywane jest nie tylko jako strefa wspólnego odpoczynku rodziny, ale też jadalnia, najlepiej jest zachować podział na funkcje i oddzielić miejsce przeznaczone do rozrywki od stołu. Nawet najbardziej nieustawne pomieszczenie można wygodnie zagospodarować. Przestrzeń wykorzystywana jako jadalnia powinna znajdować się jak najbliżej kuchni, zaś komplet wypoczynkowy lub wygodną sofę można ustawić nieco dalej. Takie rozwiązania sprawdzają się zarówno w małych salonach, jak i tych większych.

maly salon podzielony na strefy

Podział na strefy sprawia, że nawet wąski i długi salon jest funkcjonalny

duzy waski salon podzielony na strefy

W dużym wąskim salonie również warto zastosować podział na strefy – wnętrze dzięki temu będzie funkcjonalne

Wygodne i funkcjonalne meble do wąskich pomieszczeń

Chociaż każdy posiadacz salonu z pewnością chciałby ustawić w tym pomieszczeniu komfortowy komplet wypoczynkowy, pod uwagę należy wziąć ograniczone możliwości aranżacyjne. Nie oznacza to jednak, że wąski i długi salon nie może stać się wygodnym miejscem odpoczynku czy spędzania wolnego czasu z bliskimi. Ustawione pod dłuższymi ścianami meble nie powinny jednak zbyt mocno wystawać na środek pomieszczenia – w ten sposób pokój stanie się mniej funkcjonalny. Najrozsądniej będzie więc ustawić w nim sofę dbając przy tym o dobieranie mebli i ich koloru do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Czarna kanapa dobrze będzie się komponować w jasnym wnętrzu. Całość uzupełniają odpowiednio dobrane dodatki.

maly salon z czarna kanapa

Czarna stylowa kanapa doskonale pasuje do stylu skandynawskiego i nie zajmuje wiele miejsca

maly jasny salon w stylu nowoczesnym

Jasne kolory i funkcjonalne meble doskonale sprawdzą się w małych lub wąskich pomieszczeniach

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

jasny salon w stylu nowojorskim
Aranżacja stylowego salonu z szarym narożnikiem
Przeczytaj
nowoczesny salon z szarymi scianami
Łączenie kolorów ścian – poznaj najważniejsze zasady
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się