Choć styl glamour w wystrojach wnętrz zrodził się w XX wieku, w ostatnich latach należy zdecydowanie do najpopularniejszych trendów wśród projektantów i dekoratorów. Kto nie chciałby pochwalić się wnętrzem pełnym blasku i klasycznej elegancji? Dobrze zaplanowana aranżacja może przypominać nam wnętrza, jakie znamy z najlepszych filmów. Trzeba jednak uważać, bo tego rodzaju projekty balansują pomiędzy poczuciem kiczu i ekstrawagancji. Jak zaplanować aranżację sypialni w stylu glamour, by efekt był wyjątkowy?
Sypialnia glamour – o czym należy pamiętać?
Kiedy urządzamy sypialnię glamour powinniśmy myśleć o tym stylu, jako połączeniu tego, co pozornie do siebie nie przystaje. W sypialni glamour najważniejsze więc będą kontrasty, niekoniecznie te związane z kolorystyką ścian. Trzeba również być świadomym tego, że styl ten powstał niejako w odpowiedzi na królujący minimalizm i dlatego jednym z głównych wyznaczników tego wnętrza powinien być blichtr i blask. Wszelkie elementy dekoracji
naszego pomieszczenia powinny uwzględniać ten aspekt.
Glamour łączy ze sobą różne elementy z różnych stylistyk, by stworzyć jeden, spójny wystrój wnętrza
Zobacz podobne:
Styl glamour lubi operować kontrastem, nie tylko kolorystycznym
Wybór kolorystyki
Sypialnie w stylu glamour wymagają odpowiedniego przemyślenia. Choć lubią one kontrast i ekstrawagancję, należy wystrzec się przesady. Jeśli planujemy meble i dodatki, które będą głównymi elementami aranżacji, powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór kolorystyki ścian. Tego rodzaju wnętrza lubią mocne, intensywne kolory, tj. róż, czerwień i fiolet. Oczywiście w sypialni takie barwy mogłyby być zbyt jaskrawe, dlatego warto je stonować lub zastąpić bardziej spokojnymi – sprawdzą się odcienie zieleni czy beżu. Jeśli zamierzamy postawić na nowoczesne meble i dodatki z wysokim połyskiem, kolorystyka ścian powinna być matowa, tak aby stanowić odpowiednie tło dla pozostałych elementów wystroju.
Choć glamour lubi intensywne barwy, tj. czerwień i fiolet, w sypialni warto je stonować
W sypialni glamour sprawdzą się beże, odcienie kremowe i inne pastelowe barwy
Dodatki do sypialni glamour
Kiedy urządzamy sypialnię w stylu glamour, musimy zadbać o każdy najmniejszy szczegół aranżacji. Tu nic nie może wyglądać na przypadkowe. Choć styl ten łączy nawet nie przystające do siebie elementy, całość aranżacji musi wyglądać na zaplanowaną i spójną. Połączenie nowoczesnego łóżka i starych mebli? Nowoczesna tapeta ścienna i lustro inspirowane secesją? Wszystkie elementy muszą w połączeniu dobrze się ze sobą komponować. W sypialni glamour nie powinno też zabraknąć elementów złotych lub srebrnych. Styl ten lubi blask i blichtr, dlatego wszelkie zdobienia w tej tonacji sprawdzą się znakomicie.
Styl glamour lubi wykorzystywać złote i srebrne akcenty, dlatego warto zastanowić się nad wpleceniem ich w nasz projekt
Duże lustro w pozłacanej ramie będzie doskonałym dodatkiem do naszego wnętrza
Wrażenie luksusu
Sypialnia glamour powinna przede wszystkim sprawiać wrażenie luksusu. Wnętrze to należy wyposażyć w materiały o wysokim połysku. Doskonale sprawdzi się w tej roli kamień. Duże kamienne płyty na podłodze lub na ścianach na pierwszy rzut oka będą najlepszym wyborem. Warto również zainwestować w tkaniny i wszelkie obicia – atłasy, satyna, jedwab – wszelkie poduszki i pościel może współtworzyć wystrój naszego wnętrza. Taka nowoczesna sypialnia uzupełniona o stylowe lampy i lustra ścienne będzie prezentować się znajomicie.
W glamour wszystko powinno się mienić, dlatego warto zadbać o materiały z wysokim połyskiem
Byle nie przesadzić
W modnej sypialni glamour musimy pamiętać jednak o umiarze i odpowiednim łączeniu ze sobą elementów. Nadmierna liczba wykorzystanych przez nasz kolorów i ich nieodpowiednie zestawienie sprawi, że aranżacja będzie przytłaczająca. Doskonałym pomysłem wydaje się tutaj być urządzenie szarej sypialni w stylu glamour, która będzie łączyć różne odcienie szarości i bieli. Uzupełniona w srebrne elementy, np. postarzane świeczniki lub lampy, będzie projektem spójnym kolorystycznie, a przy tym niezwykle eleganckim.
Choć styl ten lubi blask, warto pomyśleć nad stonowaniem całości projektu, choćby przez wybór kolorystyki w szarościach
Komentarze: