Przejdź do treści
schody w salonie nowoczesnym

Jak zaaranżować salon ze schodami?

Salon to jedno z najważniejszych miejsc w mieszkaniu. Często podejmujemy w nim gości, spędzamy czas wolny itd., dlatego z niezwykłą pieczołowitością dbamy o wygląd tego pomieszczenia. Niekiedy zmuszeni jesteśmy wyznaczyć w nim przestrzeń dla schodów. Bywają one dosyć kłopotliwe w zaprojektowaniu, a co dopiero, kiedy trzeba wprowadzić je do pokoju dziennego, tak aby wnosiły jeszcze walory estetyczne do wystroju wnętrza? Dziś przedstawiamy inspirujące zdjęcia schodów w salonie, które pozwolą nam w ciekawy sposób przygotować własną aranżację.

Minimalistycznie, ale…

Kiedy zastanawiamy się, jak urządzić schody w salonie, powinniśmy skupić się na ich wyglądzie. Warto, by wniosły one jak najwięcej do wystroju naszego pokoju dziennego. Pierwsze skojarzenie, jakie nam się nasuwa – być może na podstawie zagranicznych filmów – to zapewne wykorzystanie schodów spiralnych. Jest to dobre rozwiązanie do salonu, zwłaszcza kiedy stawiamy na minimalizm, a stopnie stają się jedną z głównych dekoracji wnętrza. Mogą one nadać aranżacji niezwykłej elegancji i nowoczesności. Warto jednak zatroszczyć się o ich zabezpieczenie, np. w postaci barierki ze szkła.

spiralne schody w salonie

Dobrym pomysłem na aranżację salonu może być zastosowanie spiralnych schodów

Zobacz podobne:

Przytulnie

Zabudowane schody w salonie mogą być doskonałą ozdobą tego pomieszczenia. Odpowiednie kolorystyczne dopasowanie pozwoli nam stworzyć wyjątkową aranżację w naszym wnętrzu. Warto również zastanowić się nad rodzajem umieszczonych w salonie schodów. Nowocześnie będą wyglądać te dywanowe lub wspornikowe. Aby dodatkowo wykorzystać ich potencjał, powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem podwieszanych, stylowych lamp albo oświetlenia wmontowanego przy ścianie nad samymi stopniami. Takie aranżacje schodów w salonie wyglądają niezwykle nowocześnie. Należy jednak zadbać o to, by stopnie doskonale wpisywały się w kolorystykę i stylistykę całego pomieszczenia.

schody biale w salonie z lampami

Schody w salonie powinny doskonale wpisywać się w aranżację całego pomieszczenia

schody w salonie ciemne

Jako dekoracji schodów w salonie możemy użyć stylowych, podwieszanych lamp

Zobacz także
Jak zaaranżować stylowe wnętrze ze schodami w ścianie?

Salon ze schodami w stylu loft

W pomieszczeniach w stylu loft możemy pozwolić sobie na ekstrawaganckie rozwiązania, zwłaszcza jeśli nasze schody prowadzą np. na antresolę. Kiedy jesteśmy ograniczeni przestrzenią, schody możemy zastąpić drabinką pasującą do całości wnętrza. W loftach często spotkamy się z surowymi materiałami wykończeniowymi, a także z zastosowaniem metalu. Nowoczesne schody salonowe mogą nadać wnętrzu właśnie takiego prostego, industrialnego charakteru. W połączeniu z aluminiowymi, podwieszanymi lampami, stalowa barierka może być doskonałą dekoracją wnętrza.

schody w salonie loft

W pomieszczeniu typu loft schody możemy zastąpić stylową drabinką

schody w salonie nowoczesnym

W pomieszczeniach o nieco industrialnym charakterze możemy wybrać schody z metalowymi barierkami

Schody w salonie – aranżacje nowoczesne

Odpowiednio zaprojektowane schody w salonie mogą wyglądać niezwykle efektownie. Na ich wygląd wpływ ma wybrany przez nas styl wystroju wnętrza, wybór materiału wykończeniowego stopni oraz projekt aranżacji salonu. Aby wykorzystać cały potencjał schodów, możemy zdecydować się na sznurowe barierki, biegnące się aż do sufitu. Dyskretnie wydzielą one przestrzeń schodów od pozostałej części pomieszczenia. Taka balustradka będzie prezentować się niezwykle okazale, jeśli połączymy ją ze schodami wspornikowymi. Stopnie będą wtedy wyglądać jak zawieszone w powietrzu, co może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli schody z salonu prowadzą np. na antresolę.

industrialne schody w salonie

Efektownie będzie wyglądać wykorzystanie schodów z barierką sznurową w aranżacji salonu

schody w salonie z barierka

Sznurowa barierka schodów może być doskonałym elementem dekoracji pomieszczenia

Salon i schody – jak je od siebie oddzielić?

Niekiedy nie mamy pomysłu na schody i właściwie nie chcemy ich eksponować w naszym wnętrzu. Możemy wtedy postarać się, aby przestrzeń tę ukryć w jakiś interesujący sposób. Aranżacje salonu ze schodami najlepszych projektantów niekiedy stosują właśnie takie rozwiązania. Przykładowo, gdy nasze schody umieszczone są przy ścianie w pokoju i są zabudowane, powstała przy nich przestrzeń może być dobrym miejscem do ustawienia mebli. Schody w tradycyjnym salonie zamaskujemy również kominkiem. Wystrój pomieszczenia nie straci wtedy nic ze swojej estetyki, a wejście na piętro będzie odpowiednio wydzielone z przestrzeni.

schody w salonie za kominkiem

Aby zamaskować schody w salonie możemy wykorzystać kominek

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

zabudowa schodow w salonie
Jak zabudować schody, tworząc niepowtarzalną aranżację wnętrza
Przeczytaj
przedpokoj ze strefa relaksu pod schodami
6 pomysłów na schody w domu jednorodzinnym
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się