Przejdź do treści
zabudowa schodow w salonie

Jak zabudować schody, tworząc niepowtarzalną aranżację wnętrza

Aranżacja schodów wewnętrznych bywa bardzo kłopotliwa. Dodatkowym problemem może być przestrzeń pod stopniami. Niekiedy zupełnie nie wiadomo, co z nią począć, by pomieszczenie wyglądało estetycznie. Często decydujemy się wtedy na zabudowę schodów. Prezentujemy dziś aranżacje wnętrz, które wykorzystują takie rozwiązanie.

Minimalistyczne wnętrze z zabudowanymi schodami

Jeśli zastanawiamy się, jak zabudować schody, najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie desek lub paneli ściennych, które zasłonią przestrzeń. Możemy zdecydować się na różne materiały wykończeniowe, które uzupełnią naszą aranżację. Jeśli chcemy urządzić minimalistyczne wnętrze, najbardziej praktycznym i estetycznym rozwiązaniem będzie biała zabudowa, zwłaszcza kiedy pomieszczenie utrzymane jest w jasnej kolorystyce. Biel doskonale współgrać będzie ze stopniami, niezalenie od ich wykończenia. Dobrze wygląda ona również w zestawieniu z neutralnymi kolorami ścian, tj. jak szarości czy beże.

biale zabudowane schody

Dzięki zabudowaniu schodów możemy osiągnąć imponujące efekty w naszej aranżacji

Zobacz podobne:

zabudowane schody z betonem

Zabudowa schodów na biało będzie dobrze wyglądać niezależnie od wykończenia stopni

Zabudowa schodów w salonie

Przestrzeń pod schodami może niekiedy nie wyglądać zbyt estetycznie, zwłaszcza w pokoju dziennym. Odpowiednie jej zagospodarowanie może dać nam jednak duże możliwości w wystroju wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie stopni z drewna, nada ono salonowi przytulnego i rodzinnego charakteru. W dużym salonie zabudowa pod schodami może również stworzyć nam umowne ściany działowe, np. między strefą dzienną a jadalnią. Jest to więc nie tylko estetyczne, ale również praktyczne rozwiązanie. Dzięki odpowiedniej kolorystyce przestrzeń pod schodami możemy wykorzystać jako tło do umieszczenia dekoracji pomieszczenia, np. obrazów. Sprawdzi się to szczególnie przy schodach jednobiegowych.

zabudowa schodow w salonie

Drewniana zabudowa schodów w salonie doda wnętrzu ciepła

schody w salonie z barierka

Zabudowanie przestrzeni pod schodami może pozwolić nam na zagospodarowanie powstałej ściany np. na dekoracje

Zobacz także
Pomysły na aranżację ściany przy schodach

Po skandynawsku

Jak wspomniano, zabudowa schodów wewnętrznych w bieli będzie dobrze wyglądać w zestawieniu z naturalnymi materiałami wykończeniowymi. Oznacza to, że takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie zwłaszcza w pomieszczeniach, które urządzamy w stylu skandynawskim lub industrialnym. Na tle ściany ceglanej, wykończonej w betonie architektonicznym lub drewnie, biała przestrzeń pod stopniami będzie wyglądać niezwykle elegancko. Styl skandynawski lubi minimalizm i proste formy, dlatego za całą aranżację z powodzeniem mogą odpowiadać odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe. Schody zabudowane cegłą lub drewnem? Jeśli będą pasować do stylistyki całego wystroju – jak najbardziej.

schody zabudowane w skandynawskim domu

Biała zabudowa schodów sprawdzi się w pomieszczeniach o skandynawskiej stylistyce

zabudowa schodow drewnianych

Wnętrza w stylu skandynawskim lubią proste formy, dlatego zabudowa schodów może być tutaj najlepszym rozwiązaniem

Nowoczesne schody – zabudowa dla wzmocnienia efektów wizualnych

Użycie białych materiałów nie jest jedyną odpowiedzią na pytanie, jak zabudować schody wewnętrzne. W nowoczesnych pomieszczeniach często wykorzystuje się ciemne kolory, tj. grafit, granat czy czerń. Warto dostosować wtedy materiały wykończeniowe użyte do zabudowania stopni, by jak najefektywniej wykorzystać tę przestrzeń w aranżacji. Może ona nadać wnętrzu pewnej tajemniczości i głębi. Innym pomysłem jest wykorzystanie zabudowanych schodów do wprowadzenia kontrastu z wystrojem całego pomieszczenia, co zdecydowanie ożywi nasz projekt. Pole do eksperymentowania jest naprawdę spore.

zabudowa schodow panelami

W ciemnym pomieszczeniu możemy zdecydować się na wprowadzenie kontrastu dzięki zabudowie schodów w drewnie

zabudowa czarna schodow

Nowoczesne pomieszczenia wykończone w kamieniu lub polerowanym betonie dobrze będą się prezentować, jeśli zdecydujemy się na ciemny kolor zabudowy

Praktycznie

Kiedy zależy nam na przestrzeni, zabudowę schodów powinniśmy wykorzystać w sposób praktyczny. Może to być dobre miejsce na przechowywanie różnego rodzaju sprzętów do sprzątania. Ciekawym pomysłem jest urządzenie z tego miejsca dużej szafy, np. na okrycia wierzchnie czy odzież zimową. Zastosowania z łatwością dopasujemy do charakteru wnętrza, w którym znajdują się schody. Zadbajmy jednak o to, by nie zaburzały wystroju pomieszczenia. Zastanówmy się również nad zamaskowaniem wszelkich drzwi i zawiasów, np. poprzez pokrycie ich tą samą farbą, by nie odróżniały się za bardzo od zabudowy schodów.

szafa pod zabudowanymi schodami

Zabudowa schodów może zostać również wykorzystania praktycznie, np. jako szafa na odzież zimową

zabudowane schody w szarosciach

Warto by nie zaburzać formy pomieszczenia i poukrywać wszystkie elementy wystające, np. poprzez jednolity kolor

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

sciana z czerwona cegla
Pomysły na aranżację ściany przy schodach
Przeczytaj
schody w salonie nowoczesnym
Jak zaaranżować salon ze schodami?
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się