Przejdź do treści
zabudowa malej kuchni w stylu skandynawskim

Jak zaplanować aranżację małej kuchni pod zabudowę?

Posiadanie małej kuchni w większości przypadków ogranicza nas, jeśli chodzi o rozmieszczenie niezbędnego wyposażenia. Często najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wybór mebli kuchennych na wymiar, które maksymalnie wypełnią przestrzeń naszego pomieszczenia. Zabudowa małej kuchni oprócz swojej funkcjonalności powinna mieć też pewien walor estetyczny. Jeśli zależy nam na pięknym wystroju wnętrza małego pomieszczenia, każdy element powinien wnosić walory dekoracyjne. Piękne meble stanowią o nastroju całej aranżacji, dlatego warto odpowiednio wcześnie zaprojektować małą kuchnię do zabudowy.

Co należy uwzględnić aranżując małą kuchnię pod zabudowę?

Nowoczesne małe kuchnie do zabudowy muszą uwzględnić szereg aspektów, dlatego należy zabrać się do tego odpowiednio wcześnie i dokładnie przemyśleć rozmieszczenie szafek oraz wyposażenia AGD. Wpływ na to będzie miała między innymi nasza instalacja elektryczna, która umożliwi nam podłączenie niezbędnych sprzętów. Mierząc pomieszczenie, powinniśmy także pamiętać o lodówce i innych sprzętach AGD, których nie planujemy uwzględniać w zabudowie kuchni. Musimy liczyć się z wyznaczeniem dla nich odpowiedniego miejsca. Ważną decyzją jest też rozmieszczenie mebli. Zabudowa małej kuchni może wykorzystać nie tylko ustawienie w rzędach, ale warto rozważyć aranżację z meblami w kształcie litery U lub w literę L. Ten wybór będzie wpływał na całość naszej kuchennej aranżacji.

mala kuchnia pod zabudowe z plytkami podlogowymi

Aby oszczędzić miejsce ustawmy meble w literę U

Zobacz podobne:

meble w litere l pod zabudowe kuchni

… albo w literę L

Wydzielenie odpowiednich stref

Każde pomieszczenie do przygotowywania posiłków musi przede wszystkim spełniać funkcję, do jakiej jest przeznaczone. Jeśli decydujemy się na zabudowę małej kuchni, musimy pamiętać o uwzględnieniu trzech stref i dostosować ich wielkość do naszych potrzeb. To uzależnione jest również od tego, jak często gotujemy, dla ilu osób itd. Najważniejsze, by zawsze uwzględnić przestrzeń gotowania i przygotowywania posiłków, przestrzeń przechowywania (półproduktów, zastawy itp.), a także przestrzeń zmywania.

zabudowa malej kuchni dekoracyjne fronty mebli

Nawet w małej kuchni musimy pamiętać o wydzieleniu strefy gotowania, zmywania i przechowywania

Pamiętajmy, by dostosować te strefy do naszych codziennych potrzeb. Zadbamy w ten sposób o własny komfort korzystania z kuchni. Na etapie projektów możemy w łatwy sposób dostosowywać elementy naszej zabudowy. Przykładowo, jeśli nie potrzebujemy wiele miejsca na przechowywanie, możemy zdecydować się na meble bez górnych szafek, a jeśli w czasie gotowania nasza kuchnia przypomina pole bitwy, zadbajmy o większy blat. Tylko Ty wiesz, jak zaprojektować funkcjonalną zabudowę kuchenną, bo znasz swoje potrzeby i przyzwyczajenia.

drewniane meble pod zabudowe malej kuchni

Możemy dostosowywać potrzebne nam strefy przez wybór odpowiednich elementów, np. dużego blatu

Zobacz także
Jak urządzić kuchnię glamour?

Elegancko i wygodnie

Meble kuchenne w zabudowie dają nam ograniczone możliwości ustawienia. Nie oznacza to jednak, że powinno to mieć znaczący wpływ na projekt naszej aranżacji. Możemy bez żadnych trudności zaplanować wystrój niewielkiej kuchni w naszych ulubionych stylach. Stylowa zabudowa małej kuchni będzie pasować np. do wystroju skandynawskiego, rustykalnego czy nowoczesnego. Musimy przede wszystkim skupić się na frontach mebli, które dostosujemy do wybranej przez nas aranżacji. Dobór odpowiednich dodatków pozwoli zachować charakter wybranego przez nas stylu.

zabudowa malej kuchni w stylu skandynawskim

W stylu skandynawskim sprawdzą się drewniane wykończenia

meble w litere u pod zabudowe malej kuchni

Styl skandynawski stawia też na minimalizm i proste formy

Kuchnia powinna być również pomieszczeniem widnym. Jeśli decydujemy się na umieszczenie wielu szafek w zabudowie, musimy liczyć się z tym, że górne źródło światła będzie niewystarczające. Powinniśmy wtedy pomyśleć o zamontowaniu dodatkowego oświetlenia, wykorzystując spody górnych szafek. Jego odpowiedni dobór będzie też znacząco wpływał na całość aranżacji, dlatego skupmy się przede wszystkim na jego walorach dekoracyjnych. Warto pamiętać, że nawet nowoczesne małe kuchnie pod zabudowę pozostawią nam niewiele możliwości jeśli chodzi o umieszczenie ozdób w takim pomieszczeniu.

zabudowa malej kuchni z dodatkowym oswietleniem

Należy pamiętać o tym, że kuchnia powinna być widna. Jeśli zabudowa ogranicza dostęp światła, należy zamontować dodatkowe oświetlenie

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

biala zabudowa do kuchni prowansalskiej
5 pomysłów na urządzenie małej kuchni w mieszkaniu
Przeczytaj
duza kuchnia w szarosciach z wyspa
Praktyczne porady na urządzenie kuchni
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się