Przejdź do treści
mala biala lazienka z prysznicem

Jak zaprojektować aranżację łazienki na 3m2?

Małe łazienki są standardem w wielu polskich mieszkaniach. Trzeba wiele wysiłku, aby urządzić wystrój takiego wnętrza ze smakiem, a przy tym zachować w niej podstawowe wyposażenie. Jak powiadają – dla chcącego nic trudnego – dlatego dziś przedstawiamy ciekawe pomysły na aranżację malutkich pomieszczeń. Jeśli posiadasz łazienkę na 3m2, koniecznie zobacz najlepsze inspiracje.

Czy mała łazienka może być ładna?

Jeśli zastanawiasz się nad uniwersalną odpowiedzią na pytanie, jak urządzić łazienkę na 3m2, powinieneś trzymać się jednej zasady – najpierw funkcjonalność, potem wygląd. Co nam po łazience, która nie służy? Aby oszczędzić miejsce zdecydujmy się na prysznic bez brodzika, który możemy dowolnie ustawić w pomieszczeniu. Po zaplanowaniu rozmieszczenia niezbędnej armatury, możemy zabrać się do wymyślania koncepcji aranżacji. W małej łazience możemy postawić na jasne, białe przestrzenie i uzupełniać je ciekawymi akcentami. Duże lustro może naprawdę pomóc uzyskać efekt większej przestronności, co w takich łazienkach będzie miało ogromne znaczenie.

lazienka 3m2 z plytkami ceramicznymi

Płytki ceramiczne odbite w lustrze mogą dać ciekawy efekt przestronności pomieszczenia

Zobacz podobne:

Mała łazienka oczywiście może być niezwykle piękna. Minimalizm zachwyca, nie tylko w małych pomieszczeniach. Dzięki optymalnemu wykorzystaniu dostępnej przestrzeni oraz nowoczesnym rozwiązaniom nawet łazienka na 3m2 może być zniewalająca. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych może stworzyć wrażenie głębi. Gra kolorystyką, nieznaczne akcenty i ciekawe oświetlenie wystarczą za cały wystrój pomieszczenia.

mala biala lazienka ze skosami

Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu przestrzeni i użytym materiałom wykończeniowym, nawet maleńka łazienka będzie prezentować się okazale

Granie kolorami

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zbyt wiele w pomieszczeniu ze względu na ograniczoną powierzchnię, możemy stworzyć wrażenie głębi poprzez dobór odpowiednich płytek ceramicznych i grę kolorem. Zaaranżowania części toaletowej w łazience na biało i doświetlenie jej stworzy optyczne wrażenie przestronności. Wyłożenie okolic prysznica ciemnymi, czarnymi płytkami ceramicznymi, czyli zastosowanie kontrastu, nada aranżacji pewnej perspektywy i optycznie wydłuży małą, wąską łazienkę. Wydzielenie kabiny prysznicowej możemy również podkreślić poprzez zmianę wykończenia podłogi. Rozwiązanie takie z powodzeniem stosowane jest w aranżacjach większych łazienek, więc dlaczego nie w małej?

mala biala lazienka z prysznicem

Zastosowanie kontrastu może w ciekawy sposób nadać aranżacji głębi

lazienka z ciemnymi plytkami ceramicznymi

W małym pomieszczeniu głównym elementem aranżacji są materiały wykończeniowe, np. płytki ceramiczne

Zobacz także
5 pomysłów na płytki w łazience

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Jak zaprojektować nowoczesną łazienkę na 3m2? Niestety, wygoda musi zejść na drugi plan. Optymalne wykorzystanie powierzchni pomieszczenia zmusi nas niekiedy do rozwiązań, których normalnie wolelibyśmy unikać. Warto rozważyć wybór narożnej kabiny prysznicowej, co pozwoli nam zaoszczędzić cenne centymetry powierzchni, którą będziemy mogli wykorzystać na umieszczenie innego wyposażenia, np. sedesu. Zachowanie jakichkolwiek odstępów może być niezwykle trudne, dlatego w takiej łazience nie musimy się tym przejmować. Jeśli projekt nie zakłada zbyt ciekawego rozmieszczenia, zadbajmy o aranżację, w której sporo się dzieje. Dzięki ciekawej fototapecie lub płytkom ceramicznym odwrócimy uwagę od nagromadzenia wyposażenia w pomieszczeniu.

aranzacja malej lazienki 3m2

Jeśli nie możemy ciekawie rozmieścić armatury w łazience, zadbajmy by nasza aranżacja była dynamiczna i skupiała uwagę

Tylko na biało?

Małe pomieszczenie dobrze jest urządzić w bieli, która optycznie powiększa pomieszczenie. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na taką aranżację. Ciemne, nowoczesne łazienki, jeśli tylko będą odpowiednio przemyślane, także sprawdzą się w małym pomieszczeniu. Ciekawe połączenia kolorystyczne i dobre oświetlenie może nadać naszemu skromnemu domowemu SPA niezwykłego blasku. Dzięki położeniu ciemnych, grafitowych płytek i połączeniu ich z jaskrawymi barwami, nasza aranżacja będzie wyglądać intrygująco. Nie zapominajmy też o lustrach – na pewno nie zaszkodzą w małej, ciemnej łazience na 3m2.

mala ciemna nowoczesna lazienka

Łazienka w ciemnej kolorystyce sprawdzi się bardzo dobrze, jeśli odpowiednio oświetlimy pomieszczenie

mala ciemna lazienka z prysznicem bez brodzika

Dzięki wykorzystaniu prysznica bez brodzika będziemy mieli większe możliwości zaprojektowania kabiny

Mała łazienka z wykorzystaniem fototapety

W łazience o 3m2 równie dobrze sprawdzi się mała wanna. Uzyskamy w ten sposób dodatkową przestrzeń na wysokości wzroku, która może zostać wykorzystana do podkreślenia naszej aranżacji. Jeśli uda nam się dobrać pasującą do całości fototapetę, możemy osiągnąć bardzo ciekawy efekt umieszczając na przeciwległej ścianie duże lustro, możliwie jak największe. Dzięki temu nasza łazienka może się pozornie nawet podwoić. Efekt murowany!

mala ciemna lazienka z wanna z fototapeta

Odbita w lustrze fototapeta to kapitalne rozwiązanie do małej łazienki

Drobniej, drobniej

W artykułach poradnikowych często przeczytamy, żeby w małej łazience wykorzystywać duże płytki ceramiczne, duże listwy paneli, które będą powiększać optycznie pomieszczenie. Ciekawy efekt może dać jednak rozwiązanie przeciwne. Drobne płytki czy panele ścienne będą w naturalny sposób współgrać z rozmiarami pomieszczenia, dzięki czemu nawet łazienka na 3m2 będzie prezentować się zjawiskowo. Wykończenie w jasnym drewnie uczyni to wnętrze jeszcze bardziej przytulnym.

mala lazienka z ciemnymi panelami sciennymi

Dzięki drobnym panelom ściennym możemy optycznie powiększyć przestrzeń łazienki. Drewno dodatkowo sprawi, że całość aranżacji będzie bardziej przytulna

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

mala lazienka z drewniana podloga
Aranżacje łazienek na 4m2 powierzchni
Przeczytaj
mala lazienka z wanna z prysznicem w drewnie
Urządzamy łazienkę na 5m2 powierzchni
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się