Przejdź do treści
mala kuchnia z niebieskimi frontami szafek

Jakie kolory wybrać do małej kuchni?

Aranżacja niewielkiego wnętrza powinna uwzględniać wiele aspektów, aby nie była zbyt przytłaczająca i dobrze współgrała z niewielką przestrzenią. Ważne jest, aby umiejętnie wykorzystywać środki, które optycznie będą powiększać kuchnię, a przynajmniej nie będą jej dodatkowo zmniejszać. Ważny jest zatem odpowiedni dobór kolorystyki. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor wybrać do małej kuchni, możesz zainspirować się naszymi podpowiedziami.

Kuchnia na biało

Jednym z podstawowych rozwiązań stosowanych przez projektantów jest aranżacja małej kuchni w kolorze białym. Jest to najlepszy sposób na optyczne powiększenie dostępnej nam przestrzeni, dlatego tak często spotkamy się z takim wyborem. Dodatkowo biel jest kolorem neutralnym i stanowi dobre tło do barwnych elementów dekoracyjnych, które mogą w ciekawy sposób wpłynąć na ożywienie naszej aranżacji. Biel nie jest nudnym kolorem – mamy wiele możliwości doboru jej odcieni, więc naprawdę będzie się można nagłowić nad znalezieniem odpowiedniego rozwiązania. Jeśli szukamy kolorów do małej kuchni, biel będzie optymalnym wyborem.

biala kuchnia z drewnianymi akcentami

Biała kuchnia będzie optycznie powiększać każde małe pomieszczenie

Zobacz podobne:

minimalistyczna kuchnia styl skandynawski

Minimalistyczne aranżacje w bieli zawsze wyglądają znakomicie

Kolory do małej kuchni? Wybierz szarości

Jeśli białe kuchnie nie do końca przemawiają do naszej wyobraźni, dobrą alternatywą będą szarości. Możemy oczywiście łączyć neutralne kolory dla pozyskania ciekawych efektów. Odcienie umożliwią nam dostosowanie pomieszczenia do własnych potrzeb. Możemy zdecydować się na meble z popielatymi frontami albo wybrać białe meble z blatem o ciemnym odcieniu szarości. Każda kombinacja sprawdzi się w niewielkiej kuchni, jeśli nie przesadzimy z nagromadzeniem barw. Pamiętajmy również o tym, by najciemniejszy kolor znalazł się na i przy podłodze naszej kuchni.

szare meble do malej kuchni

Szare fronty szafek dobrze będą wyglądać na tle białych ścian

szare meble i biale sciany w malej kuchni

Szarość doskonale komponuje się z neutralnymi kolorami, tj. biel czy kolorami drewna

Zobacz także
Jak zaaranżować kuchnię w stylu Hampton?

Beże i kolory drewna

Popularne style aranżacji wnętrz, np. styl skandynawski czy prowansalski, chętnie sięgają po kolory natury, dlatego tak popularne stały się beże. Jasne drewno w sposób oczywisty znajdzie swoje zastosowanie w małej kuchni, nie tylko jeśli chodzi o meble. Drewniana podłoga albo panele ścienne mogą znacząco ocieplić wystrój wnętrza. Możemy ten efekt uzyskać również malując ściany w beżowych lub kremowych odcieniach albo wybierając fronty mebli w tym kolorze. Beże dobrze będą wyglądać zarówno z bielą, jak i szarościami, dlatego łączmy je bez obaw, pamiętając oczywiście o umiarze.

jasne drewno w malej kuchni

W małym pomieszczeniu sprawdzą się ciepłe beże i kolory kremowe. Możemy z powodzeniem wykończyć naszą aranżację w drewnie

A może błękit?

Bardziej żywe i jaskrawe kolory do małej kuchni wymagają odpowiedniego przemyślenia. Wnętrze, które od progu razi w oczy intensywnymi barwami, może zniechęcać do przebywania w nim. W niedużym pomieszczeniu ten problem jest jeszcze bardziej widoczny. Nawet zastosowanie zbyt wielu elementów dekoracyjnych w kontrastujących tonach może przytłoczyć całość aranżacji. Jedną z możliwości kolorystycznych, jakie pozostawia nam mała kuchnia, jest odpowiedni dobór koloru błękitnego (opcja bezpieczniejsza) lub niebieskiego. Dobrze jednak połączyć je z bielą.

niebieskie fronty w bialej kuchni

W małej kuchni nie musimy rezygnować z koloru. Możemy zdecydować się na głęboki niebieski kolor frontów szafek

mala kuchnia z niebieskimi frontami szafek

W stylu prowansalskim możemy urządzić kuchnię w bladych odcieniach niebieskiego

Jaskrawe kolory w małej kuchni

Intensywne, kontrastujące barwy w małej kuchni mogą nie być najszczęśliwszym rozwiązaniem. Będą one wpływać na nasz nastrój, a w niedużej przestrzeni mogą wręcz przytłaczać. Nie oznacza to jednak, że odpowiednie zestawienia kolorystyczne są z góry skazane na niepowodzenie. W połączeniu z neutralnymi kolorami nawet jaskrawe barwy, jeśli zachowamy właściwą proporcję, mogą dać niezwykłe efekty. Nie należy jednak łączyć ze sobą zbyt wielu odcieni w małym pomieszczeniu. Wybierzmy jeden kolor dominujący, do którego dobierzemy jeden lub dwa jako uzupełnienie. W ten sposób uda nam się uniknąć przepychu, który w małej kuchni zazwyczaj się nie sprawdzi.

czerwone fronty w bialej kuchni

Kolor w małej kuchni możemy wykorzystać na frontach szafek

kontrastujący kolor w malej kuchni

Jaskrawe odcienie różu czy fioletu będą ładnie prezentować się w białej kuchni

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

aranzacja kuchni w stylu prowansalskim
Mała kuchnia w stylu prowansalskim
Przeczytaj
szary aneks kuchenny w salonie
Jak zaprojektować aranżację z aneksem kuchennym w salonie?
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się