Pomalowanie ścian w salonie czy sypialni na dwa różne kolory lub odcienie tej samej barwy daje nie tylko ciekawy efekt, ale również może optycznie „poprawiać” proporcje zbyt długiego bądź niskiego pomieszczenia. Łączenie kolorów wbrew pozorom nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać i wielu osobom sprawia trudności. Jeśli Tobie również marzy się taki pokój dzienny, sprawdź czym należy kierować się podczas dobierania farby.
Od czego zacząć łączenie kolorów?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że różne kolory na ścianach wpływają na nasze postrzeganie wnętrza, dlatego warto ustalić na jakim efekcie nam zależy. Zimne odcienie sprawią, że przestrzeń wydawać się będzie na dalszą niż w rzeczywistości, ciepłe zaś – że jest ona bliżej, ale też takie barwy dodają wnętrzu przytulności.
Drewno na ścianie sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne
Zobacz podobne:
W dużym salonie można sięgnąć po ciemniejsze kolory – tutaj stylowa szarość świetnie uzupełnia wnętrze
Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie na jednej ze ścian jasnego drewna – doskonale komponuje się ono z białym kolorem, a dzięki odpowiednio dobranym meblom w podobnej kolorystyce co drewniana ściana, całość prezentuje się przytulnie.
W długich pomieszczeniach można pomalować krótszą ścianę na ciemniejszy kolor, dzięki czemu optycznie wyrównamy proporcje wnętrza. Najczęściej wybierane rozwiązania to biel, do której pasuje każdy inny kolor o dowolnym odcieniu. W ostatnim czasie modne stały się także szarości chętnie stosowane w aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim. Do tego wystarczy dobrać wygodny zestaw wypoczynkowy i charakterystyczne czarno-białe dodatki.
Szara ściana z cegły doskonale wpisuje się w nowoczesne wnętrze
Szarość można też w ciekawy sposób połączyć z ceglaną ścianą
Udane łączenie kolorów na ścianach w dużym salonie
O ile w małych pomieszczeniach zaleca się stosowanie jasnych kolorów, które optycznie powiększają wnętrze, o tyle w przestronnych pokojach możemy sięgnąć po ciemniejsze odcienie. W tym drugim przypadku proporcje poprawią wyciszone brązy, ciemna zieleń bądź fiolety. Jeśli chcemy dodatkowo dodać wnętrzu przytulności, sięgnijmy po ciepłe odcienie żółtego, beże albo pomarańcz. W dużych wnętrzach warto zrezygnować z bieli na rzecz innych kolorów, które będą się dobrze komponować z różnymi barwami. Może to być np. czerń połączona z niebieskim, albo ciemnoszary zestawiony z przygaszonym zielonym.
Zestawienie czerni i niebieskiego doskonale wpisuje się w nowoczesny wystrój wnętrza
Szarość i zieleń w dużym salonie daje ciekawe, ale nie przytłaczające połączenie
Intensywne kolory na ścianie? Czemu nie!
Niektórzy lepiej czują się w pomieszczeniach, gdzie dominują stonowane barwy, inni zaś chętnie wybierają intensywne kolory na ścianie, które skutecznie ożywiają całe pomieszczenie. Sięgając po takie odcienie należy jednak zachować umiar – w tym przypadku połączenie kanarkowej zieleni z mocnym fioletem może okazać się zbyt przytłaczające. Dlatego też takie barwy najlepiej zestawiać z bielą, czernią albo szarością, które stanowić będą swego rodzaju przeciwwagę. W salonie z czerwoną jedną ścianą można jednak wybrać meble równie mocno przyciągające wzrok – pozostałe elementy wystroju powinny jednak mieć „spokojniejsze” barwy. Nie mniej udaną aranżacją jest wnętrze ze ścianą w kolorze indygo – tutaj również meble i inne ściany są stosowane.
Czarna sofa świetnie pasuje do czerwieni i bieli w niewielkim salonie
Intensywny niebieski kolor jest stonowany przez biel i szarości, dzięki czemu uzyskano ciekawy efekt
Zasady malowania ścian dwoma kolorami
Łączenie kolorów ścian można sobie ułatwić korzystając z tzw. koła barw, które wyjaśnia zasady mieszania się i powstawania poszczególnych odcieni. Warto też sięgnąć po sprawdzone zestawienia. Dobrze wyglądają:
• Kolory o tej samej temperaturze zestawione zgodnie z tzw. harmonią monochromatyczną – inaczej mówiąc jest to połączenie różnych odcieni tego samego koloru.
• Kolory znajdujące się w tęczy blisko siebie – jest to tzw. harmonia analogiczna.
• Kolory znajdujące się po przeciwnej stronie koła barw (harmonia komplementarna), a więc np. żółty i fioletowy bądź niebieski, czy zielony i czerwony.
• Kolory znajdujące się na kole barw w takiej samej odległości od siebie (harmonia trójkąta), np. fioletowy, pomarańczowy i zielony.
Przykładem udanego zestawienia kolorów jest wnętrze, gdzie poszczególne elementy wystroju mają odcienie szarości lub niebieskiego. Dzięki temu całość prezentuje się harmonijnie, a zarazem elegancko.
Odcienie szarości i niebieskiego w tym wnętrzu wprowadzają elegancję i harmonię
Komentarze: