Przejdź do treści
spiralne eleganckie schody

Pomysły na aranżację schodów z barierką

Schody, otwarte czy w klatce schodowej, zwykle bywają kłopotliwe w aranżacji. Wpływ na ich dekoracyjny wygląd ma sam ich rodzaj, materiał, z którego zostały wykonane. Aby sprawić, by nasze schody prezentowały się okazale, powinniśmy zastanowić się również nad rodzajem barierki, która z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo, z drugiej ma znaczenie dla estetyki. Oto przykłady aranżacji z różnymi rodzajami barierek schodowych.

Klasyczne rozwiązania

Kiedy zastanawiamy się, jaką barierkę na schody wybrać, powinniśmy uwzględnić szereg aspektów. Dwie kluczowe kwestie to miejsce, w którym znajdują się schody, a także materiał, z jakich są zrobione lub wykończone. Uniwersalnym pomysłem będzie wybór barierek z tego samego surowca. Jeśli więc nasze stopnie są drewniane, zdecydujmy się również na tego rodzaju zabezpieczenie. Takie schody będą dobrze prezentować się w pomieszczeniach o nieco skandynawskim czy industrialnym charakterze. Drewno łatwo wkomponuje się w wystrój salonu, a dodatkowo nada wnętrzu ciepła i domowego klimatu.

schody drewniane

Drewniane schody i barierka zawsze będą się dobrze prezentować w naszym wnętrzu

Zobacz podobne:

Innym uniwersalnym pomysłem są barierki schodowe wykonane z metali o dość regularnych, prostych słupkach. Ich odpowiednie zestawienie kolorystyczne z materiałem wykończeniowym schodów i barwą ścian da niezwykłe efekty w aranżacji wnętrza. Dzięki metalowej barierce na schody możemy uzyskać efekt niezwykłej elegancji. Takie rozwiązanie sprawdzi się właściwie w każdym pomieszczeniu. Warto dostosować jednak wygląd balustrady do naszego wnętrza, by schody doskonale uzupełniały całość aranżacji.

spiralne eleganckie schody

Metalowa balustradka może być doskonałym uzupełnieniem każdej aranżacji

Barierki sznurowe

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się balustrady sznurowe czy, inaczej mówiąc, barierki z liny. Wyglądają one niezwykle nowocześnie i stanowią prawdziwą ozdobę pomieszczenia, zwłaszcza salonu. Zabezpieczenia takie wykonywane są z polipropylenu lub poliestru. Zainspirowani wyglądem takich balustrad projektanci wykorzystują również barierki z lin, które zastąpione są cienkimi metalowymi słupkami. Do złudzenia przypominają one swoje pierwowzory. Balustrady tego rodzaju wykorzystuje się często w aranżacjach minimalistycznych i w pomieszczeniach typu loft. Takie schody mogą stanowić wręcz główną dekorację wystroju. Sprawdzą się szczególnie przy małych schodach.

schody z barierka z lin

Barierka z lin może być niezwykle efektowną dekoracją całego pomieszczenia

schody z balustrada sznurowa

Balustradki sznurowe często wykonywane są również z metalu

Zobacz także
Jak zabudować schody, tworząc niepowtarzalną aranżację wnętrza

Barierka ażurowa

A może barierka ażurowa? Na pewno będzie główną ozdobą każdych schodów. To rodzaj zabezpieczenia stopni, który daje wrażenie niezwykłej lekkości, dzięki wolnej przestrzeni w naszej balustradzie. Nowoczesne barierki wycinane są z blachy stalowej przy pomocy laserów, co pozwala na osiągnięcie ich niezwykłego wyglądu. Jeśli wcześniej zaplanujemy aranżację całego wnętrza, możemy zaprojektować naszą balustradkę tak, by w doskonały sposób uzupełniła projekt. Aranżując schody w salonie możemy np. zdecydować się na zastosowanie kontrastu, który podkreśli wystrój naszego pomieszczenia.

Nowoczesna ażurowa barierka jest niezwykle ozdobna i dobrze wkomponuje się w każdą aranżację

Nowoczesna ażurowa barierka jest niezwykle ozdobna i dobrze wkomponuje się w każdą aranżację

azurowa balustradka schodow drewnianych

Ozdobna barierka ażurowa może stanowić kontrast z wnętrzem salonu

Nowocześnie

Zastanawiając się, jaką barierkę na schody wybrać, niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem będzie zupełna rezygnacja z balustrady i wybór stopni, które wyglądają jak zawieszone w powietrzu dzięki specjalnej konstrukcji ukrytej w ścianie. Możemy zdecydować się np. na modne schody dywanowe lub montaż pojedynczych stopni. Mamy do wyboru różne materiały wykończeniowe, więc z łatwością dopasujemy schody do naszej aranżacji, niezależnie od tego, czy są to jednobiegowe czy dwubiegowe schody. Takie rozwiązanie na pewno doda naszemu wnętrzu niezwykłego charakteru i nowoczesności.

nowoczesne schody bez barierki

Schody wspornikowe prezentują się niezwykle elegancko i nowocześnie

schody wspornikowe w salonie

Schody wspornikowe z powodzeniem dopasujemy do każdej aranżacji salonu

Musimy jednak pamiętać o tym, że balustrada, oprócz jej estetycznych walorów, wpływa również na bezpieczeństwo. Jeśli posiadamy małe dzieci, schody bez zabezpieczenia są wręcz niedopuszczalne. Zdecydujmy się wtedy na przezroczystą barierkę wykonaną ze szkła. Sprawdzi się ona zarówno przy schodach tradycyjnych, jak i wspornikowych. Szklana barierka przy schodach nie zaburzy naszej aranżacji, a przeciwnie – nada jej nowoczesnego charakteru i elegancji.

schody wspornikowe ze szklana barierka

Schody ze szklaną barierką będą nowoczesne, a przy tym bezpieczne

Zobacz także:

Komentarze:

Dodaj komentarz…

Szukasz pomysłów?

oryginalne czarne schody metalowe z balustrada sznurowa
Ciekawe pomysły na metalowe schody w domu
Przeczytaj
cegla przy poreczy schodow
Jak wykorzystać poręcz na schody w aranżacji wnętrza?
Przeczytaj
Dołącz do M-mieszkanie

Utwórz konto i zacznij śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie, głosuj i komentuj na najlepsze prace oraz więcej.

Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się